Irak’taki Hizbullah Tugayları'ndan Kürtler'e tehdit

Hizbullah Tugayları, Kürtler’in de ABD güçlerinin ülkede kalmasını desteklemeleri halinde Bağdat’a girmelerine izin vermeyeceklerini açıkladı

Irak’taki Hizbullah Tugayları'ndan Kürtler'e tehdit

İran'ın Irak hükümeti üzerindeki etkisi, Irak Parlamentosu'nda ABD askerlerinin ülkeyi terk etmesini onaylayan kararı ile daha da belirgin bir görünüm alırken, Irak Hizbullah'ı oylama öncesinde Kürtleri tehdit etti.

İran'a yakınlığı ile bilinen Hizbullah Tugayları (Ketaybi Hizbullah), Irak Parlamentosu'na ABD askerlerinin ülkeden çıkarılması yönünde karar alma çağrısı yaparken, Kürtlerin kararı desteklemeleri halinde Bağdat'a girmelerine izin vermeyeceklerini duyurdu.

Rudaw'ın haberine göre, Irak Hizbullah Tugayları, "Amerika ile yapılan stratejik anlaşma açık bir şekilde ihlal edilmiştir. Söz konusu anlaşmanın feshedilmesi gerekiyor" açıklaması yaptı ve ekledi:

"Yaralı halkımızın bugün gerçekleşecek parlamento toplantısında çıkacak iradeyi bekleyelim. Bu oturumun dünyadaki ilk terör devleti tarafından kanları dökülen evlatlarımızın onurunu koruyacağını umut ederek, Irak’ta devrim niteliğinde karar olmasını diliyoruz. Biliyoruz ki bazı Kürt güçleri, (Irak’tan) ayrılma hayaliyle ABD’nin kalmasını istiyor."

Irak Parlamentosu, ABD askerleri de dahil yabancı askerlerin ülkeden çıkması kararını onaylarken, karar, ABD insansız hava araçlarının 3 Ocak'ta, İran Devrim Muhafızları Ordusuna (Pasdaran) bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve İran milis gücü Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'i öldürmesinin ardından alındı.

Oylamaya Kürt ve Sünni milletvekilleri katılmazken, salt çoğunluk (170) Şii vekillerin katılımıyla sağlandı ve karar onaylandı.

Kaynak: Rudaw

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER