İntihar eden mahkum: Bu zulme kim dur diyecek?

Hasan Yavuz'un ölümüyle ilgili cezaevi müdürleri ve Dr. Ramazan Uçak hakkında yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

İntihar eden mahkum: Bu zulme kim dur diyecek?

Giresun E Tipi Kapalı Cezaevi'nde iki kez intihara kalkışan ve sara hastalığı bilindiği halde önce hücre cezası verilen, ardından tek başına müşahade odasına konan Hasan Yavuz adlı mahkumun intihar etmesine ilişkin cezaevinin iki müdürü ve ile doktoru hakkında "görevi kötüye kullanmak"tan dava açıldı. Yavuz'un intihar gününde mahkemeye yazdığı dilekçede, "Sayın başkan, bu zulme dur diyecek Allah'ın hiçbir kulu yok mu?" diye yazdığı ortaya çıktı.

İsmail Saymaz’ın radikal.com.tr’de yer alan haberine göre Hasan Yavuz, 15 Nisan 2013’te tutuklanarak, üç gün sonra Giresun E Tipi Kapalı Cezaevi’ne kondu. Yaklaşık üç buçuk ay sonra, 26 Temmuz 2013’te boynunu keserek, intihara kalkıştı. Sevk edildiği psikiyatri polikliniğinde, sara hastası olduğu belirlendi. Bu arada, kurum görevlilerine hakaret ettiği ve tehditte bulunduğu iddiasıyla hakkında on gün hücre hapsi cezası verildi. Bunun üzerine 14 Kasım 2013’te hücreye kondu.

19 Kasım’da, doktorun “İllizyon+ankisite+semptomlarında artış görünüyor. Hücre cezası ertelensin” şeklindeki görüşü üzerine cezaya ara verildi. 30 yaşındaki Yavuz, 4 Aralık’ta bu kez Doktor Ramazan Murat Uçak’ın karşısına çıkarıldı. Dr. Uçak’ın, “Cezasını çekmesinde psikiyatrik açıdan sakınca yoktur” şeklindeki raporu üzerine ertesi gün hücreye kondu. 9 Aralık’ta bileklerini keserek ikinci kez intihara kalkışan Yavuz, 10 Aralık’ta cezasını bitirip hücreden çıktı. Yavuz, iddiaya göre kendi isteği üzerine, 11 Aralık’ta tek kişilik müşahade odasına yerleştirildi. Bir gün sonra da ayakkabı bağcığıyla intihar etmiş halde bulundu.

Yavuz'un ölümüyle ilgili olarak Cezaevi 1. Müdürü Hasan Çift, 2. Müdürü Burhan Sağdıç ve Dr. Uçak hakkında yürütülen soruşturmada ise takipsizlik kararı verildi. Kararda; Yavuz’un yaptığı telefon görüşmelerinde, ailesinden yalnızca paraistediği, dövüldüğü yönünde bir beyanda bulunmadığı ve annesine, “Hiç olmazsa tek başımıza yatırıyoruz orada, daha güzel” dediği belirtildi.

MAHKEMEYE MEKTUP İTİRAZ GEREKÇESİ


Ancak Yavuz ailesinin avukatı Nezahat Paşa takpsizlik kararına itiraz etti. Avukat Paşa, itiraz dilekçesinde, Yavuz’un ölmeden önce annesini arayarak, “Geceleri infaz koruma memurlarının kendilerini sürekli dövdüklerini, öldürecekleri yönünde tehdit ettiklerini, keyfi olarak sürekli tek kişilik hücrede tuttuklarını” söylediğini belirtti. Paşa ayrıca, Yavuz’un ölü bulunduğu 12 Aralık 2013’te Giresun Ağır Ceza Mahkemesi’ne hitaben yazdığı dilekçeye değindi. Yavuz’un, “Cezaevi birinci müdürü başta olmak üzere bana psikiyatrik baskı yapıyorlar. Sayın başkan bu zulme dur diyecek Allah’ın hiçbir kulu yok mu? Burada adaletin olduğunu söylüyor. Neden bu adaletsizliğe ve zulme dur demiyorsunuz?” diye yazdığı anlaşıldı. Paşa, Yavuz’a 155 gün hücre cezası, 240 gün ziyaretçi kabulünden, 30 gün de haberleşmeden yoksun bırakma cezası verildiğini belirtti.

İTİRAZ KABUL EDİLDİ


İtirazı değerlendiren Giresun Sulh Ceza Hakimliği takipsizlik kararını kaldırdı. Kararda; Yavuz’un iki intihar girişiminde bulunduğu ve sara nöbeti geçirdiği, tedavi görmesi gerektiği halde hücre cezası verildiği; intihar girişimleri dikkate alınmadan, sadece “Ölmek istemiyorum” şeklindeki beyanı dikkate alınarak hücreye konduğu; Yavuz’a gerekli tıbbi desteğin verilmemesinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin "tutukluların sağlık hakkı"nı konu alan üçüncü maddesine aykırılık teşkil ettiği; intihar eğilimi olduğu halde özel tedbirlerin alınmadığı, bir ay süreyle ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma cezası ile hücre cezasının verildiği belirtildi. Bu nedenle “ilgili kamu görevlilerinin gereklerini yapmamaları ile sonuç arasında illiyet bağı yönünden yeterli şüphe sebebi bulunduğu” kaydedildi. Ardından Cezaevi 1. Müdürü Hasan Çift, 2. Müdürü Burhan Sağdıç ve Dr. Uçak hakkında, “intihara kalkışan ve sara nöbeti geçiren Yavuz hakkında herhangi bir sevk işlemi yapılmadığı ve gerekli tıbbi destek sağlanmadığı” gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu’nun 257/2. maddesi gereğince üç aydan bir yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2015, 09:22

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER