İnsan Hakları, Barış ve Demokrasi Ödülü Ahmet Şık’a verildi

İnsan Hakları, Barış ve Demokrasi Ödülü Ahmet Şık’a verildi

İTO'nun Sevinç Özgüner’in anısına düzenlediği “İnsan Hakları, Barış ve Demokrasi Ödülü” tutuklu gazeteciler adına HDP İstanbul Milletvekili Adayı Ahmet Şık’a verildi.

İstanbul Tabip Odası (İTO)23 Mayıs 1980 günü evinde katledilen dönemin Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Diş hekimi Sevinç Özgüner’in anısına düzenlediği tören Cağaloğlu binasında gerçekleştirildi. Anma törenine Sevinç Özgüner’in kızları Işıl ve Alev Özgüner, Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın yanı sıra çok sayıda hekim ve kurum temsilcisi katıldı. Tören barış, demokrasi ve insan hakları mücadelesinde yaşamını yitiren kişiler anısına saygı duruşu ve açılış konuşması ile başladı.
 
Yapılan konuşmalar ve sinevizyon gösterimi ardından “İnsan Hakları, Barış ve Demokrasi Ödülü” tutuklu gazeteciler adına Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) İstanbul Milletvekili adayı Ahmet Şık’a verildi.   
 
‘ÖDÜLÜ HERKES İÇİN ALIYORUM’
 
Ödül töreninde konuşan Ahmet Şık, ödüle layık görüldüğü için salonda bulunanlara teşekkür ederek, şunları dile getirdi. “Bu ödülün omuzlarıma yüklediği ağırlığın farkındayım. Bu ödüle layık görüldüğümde ben cezaevindeydim. Şimdi de HDP adayı olarak karşınızdayım. Özellikle bu ödülü şuan cezaevinde bulunan tüm meslektaşlarım için, savaşın bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyleyen kardeşlerim için ve AKP tarafından hedef alınan herkes için alıyorum.”
 
Konuşmanın ardından Şık’a ödülünü İstanbul Tabip Odası (İTO) Başkanı Pınar Saip ve Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Raşit Tükel verdi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER