İngilizlerden 'Gezi' belgeseli

Miléne Larsson'ın kayıt altına aldığı görüntülerde Dolmabahçe camisinden de yeni görüntüler var...

İngilizlerden 'Gezi' belgeseli

İngiliz yapım şirketi Vice Media, Gezi Parkı direnişi sırasında çektiği görüntüleri belgesel haline getirdi. İngiliz gazeteci Milène Larsson’ın olaylar sırasında direnişçilerin arasında yaptığı konuşmalara ve anlatımlara yer verilen belgeselde, biber gazı kullanımının yoğunluğu dikkat çekti.

Belgeselde, polis şiddetinden yaralanan onlarca insanın görüntüleri de yayınlandı. Belgeselin bir bölümünde ise Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “ayakkabıyla girdiler” dediği Dolmabahçe camisinin içerisinde çekilen ve daha önce ortaya çıkmamış görüntülerin de yer aldığı görüldü.

(O yeni görüntüleri izlemek için lütfen tıklayınız)

Cumhuriyet'ten Mert Taşçılar'ın haberine göre, Haziran’da başlayan Gezi Parkı direnişinin ardından olaylara ilişkin yeni görüntüler ortaya çıkmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşanan toplumsal olayları takip ederek belgeselleştiren yapım şirketi Vice Media da direnişin İstanbul ayağını belgeselleştirdi.

İngiliz gazeteci Milène Larsson, İstanbul’da 31 Mayıs ve 1 Haziranda yaşanan şiddetli çatışmalar ve devamında çıkan olayları izledi. Yanındaki iki kameraman ile birlikte çatışmaların içinde kalan Larsson’ın zaman zaman gazdan etkilenerek konuşamadığı görüntülere belgeselde yer verildi.

Larsson’un polislerden kaçmak için İstiklal Caddesi’ndeki hiç tanımadığı bir daireye de girdiği belgeselde, polislerin fark etmemesi için daire içerisinde kamera ışıklarının kullanılmamasının istenmesi de belgesel görüntülerine yansıdı. Belgeselde, Larsson, direnişçilerle ve direnişte görev alan tıp fakültesi öğrencileriyle de konuştu.

Direnişçiler, Larsson’a insan hakları için mücadele ettiklerini söylerken, çatışmalarda kan döküldüğünü belirtti. Tıp fakültesi öğrencileri de yaralılar hakkında Larsson’a bilgi verdi.

CAMİNİN HER KÖŞESİ YARALI

Belgeselde, Başbakan Erdoğan’ın bira şişesiyle ve ayakkabılarla girdiklerini söylediği direnişçilerin Dolmabahçe cami içerisindeki görüntüleri de yayınlandı. Daha önce yayınlanmayan görüntülerde caminin her köşesinde kanlar içinde yatan direnişçilerin olduğu gözlenirken, kimi direnişçilerin dudağının parçalandığı kimisinin kafasının açıldığı gözlendi.

Belgeselde, caminin avizesinın altına ise tramva hastaları getirilerek hastaların tedavi edilmesi için avizenin ışığı kullanıldı. Caminin içerisinde ise tıp fakültesi öğrencisinin, “Tıp fakültesinde değiliz. Hastanede değiliz. Elimizde 3 tane malzeme var. Ağrı kesici, bentolin, pansuman. Solunum sıkıntıları bu tarafta. Bentolinlerle tramva hastalığı ışığın altında. Pansuman yapın, dikiş atın, ağrı kesici yapın. Başka hiçbir halt yapamazsınız” sözleriyle diğer öğrencileri uyardığı görüldü.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2013, 17:06

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER