İngiliz akademisyen sınır dışı edildi

HDP Newroz davetiyesi nedeniyle gözaltına alınan İngiliz akademisyen Stephenson 20.00'daki Londra uçağı ile sınır dışı edildi

İngiliz akademisyen sınır dışı edildi

Gözaltındaki akademisyenlere destek olmak için geldiği İstanbul Adliyesi'nde dün gözaltına alınan İngiliz akademisyen, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılan Stephenson sınır dışı edildi.

Kürt illerindeki çatışma ortamının sona erdirilmesi talebiyle "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildiriye imza attıkları için üniversiteden atılan ve dün tutuklanan üç akademisyene destek için gittiği adliyede çantasındaki HDP'nin Newroz davetiyesi nedeniyle gözaltına alınan İngiliz akademisyen Chris Stephenson bugün saat 12:00 civarında serbest bırakıldı.

Ancak savcı, Stephenson'ın sınır dışı edilmesini talep etti. Polis, savcının talebi doğrultusunda İngiliz akademisyeni hastane kontrolünün ardından sınır dışı işlemlerin yapılması için Kumkapı'daki Göç İdaresi'ne getirdi. Stephenson 20.00'daki Londra uçağı ile sınır dışı edilecek.

Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Stephenson, 1991'den bu yana çocuğu ve eşi ile Türkiye'de yaşadığını belirterek, "Bu kara bir utançtır" diye konuştu.

Stephenson, savcılıkta verdiği ifadesinde, eline geçen "10 adet Newroz davetiyesini kimseye dağıtmadığını" belirterek, "Benim herhangi bir terör örgütüyle ilgim yoktur. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Esra Mungan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden Kıvanç Ersoy ve Nişantaşı Üniversitesi öğretim üyesi Muzaffer Kaya dün TCK'nın 7/2 maddesinde yer alan "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla tutuklanmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2016, 19:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER