Independent: Kadın gerillalar IŞİD'le mücadeleye öncülük ediyor

İngiliz Independent gazetesi, Irak'ta PKK gerillalarının IŞİD'le mücadelede oynadıkları role dikkat çekti...

Independent: Kadın gerillalar IŞİD'le mücadeleye öncülük ediyor

İngiliz İndependent gazetesi, Irak Kürdistanı'nda IŞİD'e karşı mücadelede birçok noktada konumlanan PKK gerillalarının önemi ve rolüne dikkat çeken bir haber yayınladı. “Türkiyeli Kürtler, Irak'ta IŞİD'in ilerleyişine direnmeye yardım ediyor" başlıklı haberde, kadın gerillaların mücadeleye öncülük ettiklerine vurgu yapıldı.

'KADIN GERİLLALAR ÖNCÜLÜK EDİYOR'

Yurt dışındaki birçok Kürdün IŞİD'in Musul kentini ele geçirmesinden sonra IŞİD ile savaşa gönüllü olarak katılmak üzere bölgeye geldiğinin anlatıldığı Bazarga köyü kaynaklı geniş haberde, peşmerge ve PKK gerillalarının bazı mevzilerde birlikte savaştığı belirtildi. Haberin spotunda ise "Kadın gerillalar nadir görülen Peşmerge ile birlikte PKK’nin IŞİD’e karşı mücadelesinde öncülük ediyor” denildi.

Haberde, Mahmur kampında çok sayıda kadın gerilladan biri olan 28 yaşındaki Sılav’ın “Mevcut krizin bir yanı Kürtlerin nihayet birlikte çalışmasıdır” sözlerine yer verildi. Mahmur’da ilk kez çatışmaya girdiği belirtilen Sılav, "Şimdi Kürdistan'ın çeşitli kısımları arasında sınırlar kalkmadı. İran, Suriye, Türkiye ve Irak'taki Kürtler buradalar. Hepimiz, IŞİD ile savaşmak için sınırlardan geçtik. Kürtler, topraklarımızı kontrolümüzün altına geri almak için birlik içinde" dedi.

Gerilla ve Peşmergeden oluşan ortak gücün başarılı biçimde Mahmur'u geri aldıkları belirtilerek, PKK'nin yoğun çatışmaların devam ettiği ülkenin batı ve doğusundaki Şengal gibi diğer bölgelere de konumlandıkları hatırlatıldı.

Buna karşın Irak Kürdistanı hükümet ve basınının PKK’ye yönelik yaklaşımının eleştirildiği şu yoruma yer verildi:

“Kürt otoriteleri, PKK ile aralarına mesafe koymuş gibi görünüyor. Kürt yönetimine yakın Kürt medyası, PKK'nin dağda mahsur kalan on binlerce Êzîdî’ye yardım sağlanmasında ve kaçmalarına imkan veren bir koridorun oluşturulmasındaki rolünü küçümsüyor.”

'PKK SAVAŞÇILARI ÖN CEPHEDE'

Haberin sonunda, IŞİD Mahmur’a girdiğinde savaşta pişmiş PKK savaşçılarının gönüllü olarak, yıllarca aktif mücadelede yer almayan Peşmergeye göre daha ön cephede yer aldıkları belirtilirken, Mahmur’daki 3 PKK komutanından biri olan Mahsum'un, “ön cephede olmamızın (peşmergelerin) morallerini yükselteceğini düşündük” sözleri aktarıldı.

"IŞİD'İ 'CİHATÇI' BİZİ 'TERÖRİST' DİYE ADLANDIRIYORLAR"

Uluslararası toplumun, İslami devleti uzak tutmaya yardımcı oldukları için, kendilerini takdir etmeye veya bu mücadelede yararlanabilecekleri bir askeri desteği kendilerine vermeye isteksiz olduğunu belirten Mahsum şöyle dedi:

“İnsanlar, kör, sağır ve dilsiz ve de PKK’nin güçlenmesini istemiyorlar. IŞİD'i ‘cihatçı' bizi ise ‘terörist' diye adlandırıyorlar. Bizi bir tehdit olarak görüyorlar. Halbuki hiç birimizin IŞİD'e karşı tek başına ayakta duramayacağımızı anlamalılar." (ANF)

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2014, 10:12
YORUM EKLE