İmralı'dan dönen heyetten açıklama

Öcalan'ın görüşlerini almak üzere İmralı'ya gitmişlerdi...

İmralı'dan dönen heyetten açıklama

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder PKK lideri Abdullah Öcalan'la görüşmek için İmralı'ya gitti.

HDP'den yapılan açıklamada, Önder ile Zana'nın, Ortadoğu'da yaşanan son gelişmeleri ve müzakere yasasıyla ilgili gelinen aşamayı değerlendirmek üzere İmralı Adası'na hareket ettiği bildirildi.

İmralı ziyaretinde 3,5 saat süren bir görüşme gerçekleştiren heyet yazılı bir açıklama yaptı. İmralı Heyetinin bugün gerçekleştirdiği görüşmeye dair açıklaması şöyle:

Sayın Öcalan öncelikle müzakere çerçeve yasasına destek, öneri ve katkı sunarak, gerçekleşmesini sağlayan bütün parti kurum ve şahsiyetlere teşekkür ederek, bunun büyük barışımızın sağlanması sürecine olumlu bir başlangıç teşkil edeceğini ifade etti. Aslolanın bu çerçeve yasanın ruhuna ve içeriğine uygun yasal düzenlemeler ve pratik uygulamalarla hayatiyet bulmasını sağlamak olduğunu belirtti.

“Başta bütün Kürt siyasal kurumları ve halkımız olmak üzere 2013 Newroz’unda başlattığımız sürecin arkasına koyduğumuz irade bütün ağırdan almalara ve tek yanlı dayatma eğilimlerine rağmen güçlenerek devam etmiştir” dedi. Sayın Öcalan, bundan sonraki süreçte tarafların sürecin ruhunu zorlayacak tutum ve davranışlardan özenle kaçınmaları gerektiğini bir kez daha vurgulayarak, özellikle Hükümet ve Meclis’in zaman geçirmeden gerekli komisyonları ve izleme kurulu başta olmak üzere diğer yapılanmaları hayata geçirmelerinin elzem olduğunu belirtti. Bu tutumun baskı ve provokasyon girişimlerini de boşa çıkaracak en önemli güvence olacağını belirten Sayın Öcalan “Unutulmamalıdır ki bu sürecin sonunda kazanan bütün halklar olacaktır” vurgusunu yaptı.

Sayın Öcalan Rojava ve Kobanê’ye dönük hunharca saldırıların hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini belirterek, “Başta halkımız gençlerimiz ve kurumlarımız olmak üzere bütün demokrasi güçlerini bu ölüm çetelerine karşı ulusal onurumuz için seferber olmaya çağırıyorum” dedi. “Bu ölüm çetelerine kolaylık sağlayanlar, meydan verenler ve kullanmaya çalışanlar bu tutumlarının bölge barışı başta olmak üzere halkların geleceğini tehlikeye atmakta olduğunu bilmelidirler” diye ekledi. Sn Öcalan, “Bu çetelere karşı sürdürdüğümüz meşru savunma hakkımız bütün demokrasi güçleri tarafından doğru anlaşılmalı ve savunma hakkımızı kullanmada kesinlikle tavizsiz davranacağımız bilinmelidir. Savunduğumuz sadece var olma hakkımız değil, bölgedeki bütün halkların ve inançların barış içinde özgür ve eşitçe yaşama hakkıdır” dedi.

Sn Öcalan demokratik çözüm sürecini başlattığı günden bugüne değin geçen sürede yaptığı bütün görüşmelerde ısrarla Kürt Ulusal Kongresinin toplanması ve ulusal birliğin sağlanması gereğine işaret ettiğini vurguladı ve “Bölgede yaşanan gelişmeler bu tespit ve önerimin ne kadar hayati olduğunu açık bir biçimde ortaya koymuştur” diyerek, kongrenin biran önce toplanması gereğine işaret etti.

Sayın Öcalan başta ölüm saldırılarına karşı cesurca direnen Kobanê halkı olmak üzere Rojava’da ve Güney Kürdistan’da aynı çetenin saldırısı altında olan Türkmen, Êzidî, Arap, Süryani ve bütün halklara inançlara özel selamlarını iletti.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2014, 20:48

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER