İmralı'ya görüşme ve telefon başvurusu

Öcalan ve İmralı Adası’nda bulunan tutukluların aileleri, bayram ve telefon görüşmesi için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu

İmralı'ya görüşme ve telefon başvurusu

İmralı F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ve aynı cezaevinde tutulan Ömer Hayri Konar’ın kardeşi Ali Konar, Hamili Yıldırım’ın kardeşi Polat Yıldırım ile Veysi Aktaş’ın kardeşi Melihe Çetin, Kurban Bayramı’nda yakınlarıyla görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na bulundu.

Başvuru 31 Temmuz ile 3 Ağustos arasındaki uygun bir gün için yapıldı.

TELEFON BAŞVURUSU

Aileler ayrıca telefon başvurusu içinde avukatları aracılığıyla başvuruda bulundu. Telefon görüşme başvurusu ise 31 Temmuz ile 7 Ağustos tarihleri arasındaki uygun bir gün için yapıldı.

YAPILAN GÖRÜŞMELER

Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş, 15 Mart 2015'ten bu yana sadece 5 Haziran, 12 Ağustos 2019 ve 2 Mart 2020 tarihlerinde yakınlarıyla görüştü.

 Hamili Yıldırım ise, İmralı'ya götürüldüğü 15 Temmuz 2015'ten bu yana ailesiyle sadece 5 Haziran ve 12 Ağustos 2019 tarihlerinde görüşebildi.

İmralı Adası’nda çıkan yangın dolayısıyla oluşan kaygılar üzerine geçtiğimiz 2 Mart'ta sağlanan son görüşme imkanında görüşçüsünün hasta olması nedeniyle Hamili Yıldırım'la görüşme sağlanamamıştı.

27 NİSAN'DA TELEFON GÖRÜŞMESİ

Öcalan ise 21 yıl aradan sonra ilk defa 27 Nisan'da telefonla görüşme hakkını kullanabilmiş ve kardeşi Mehmet Öcalan’la görüşebilmişti. İmralı’daki diğer tutuklular da İmralı’ya götürüldükleri 2015 yılından sonra ilk kez aileleri ile aynı tarihle telefon görüşmesi yapabilmişti.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER