'İmkanı olan silah alsın' diyen Sedat Peker için takipsizlik

Savcılık, 'Peker'in konuşma içeriğinde suç unsuru teşkil edecek bir şey bulunmadığını' söyledi

'İmkanı olan silah alsın' diyen Sedat Peker için takipsizlik

Organize suç lideri olmaktan hüküm giyen Sedat Peker hakkında, Ataşehir’de katıldığı bir açılış sırasında yaptığı konuşmada, ‘suç işlemeye tahrik, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme’ suçlarını işlediği gerekçesiyle başlatılan soruşturma takipsizlikle sonuçlandı. Peker davaya konu olan konuşmasında, “İmkanı olan arkadaşlarımız mutlaka ruhsatlı silahlar alsınlar. Mutlaka av tüfekleri alsınlar” demişti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca verilen takipsizlik kararında Peker, “açılışta çok sayıda kişi olduğunu ve o kişilerin kendisine çeşitli sorular yönelttiğini, bu sorulara kısmen cevap verdikten sonra açılışa katılanlara hitap etmesinin istendiğini ve söz konusu konuşmanın önceden hazırlanmış bir konuşma olmadığını söyleyerek, konuşma içeriğinde suç unsuru teşkil edecek bir şey bulunmadığını” söyledi.

Kararda, Sedat Peker’in açılış programında yaptığı konuşmanın video kaydının tamamının alınarak görüntü ve ses tutanağı düzenlendiği aktarıldı. Peker’in üzerine atılı ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme suç işlemeye tahrik’ suçlarının unsurlarının oluşmadığına işaret edilen kararda, kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verildi.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2019, 10:24

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER