İlker Başbuğ: Atatürk içkiyi ilaç olarak görüyordu

Eski Genelkurmay Başkanı, 'Atatürk’e insanüstü bir durum vermek son derece yanlış' dedi...

İlker Başbuğ: Atatürk içkiyi ilaç olarak görüyordu

Fox TV'de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu “Çalar Saat” programına konuk olan Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Başbuğ, ezber üzerine kurulu eğitim sisteminden kaynaklı olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün yanlış tanıtıldığını söyleyerek, "Atatürk’e insanüstü bir durum vermek son derece yanlış" dedi. Başbuğ ayrıca, Hasan Ziya Soyak'ın hatıratına işaret ederek, "Atatürk içkiyi zihnini dinlendiren bir ilaç olarak görüyordu" dedi.

İsmail Küçükkaya’nın sunduğu programda soruları yanıtlayan Başbuğ, şunları söyledi:

"Ben Atatürk'ü tamamen anladığımız kanaatimizde değilim. Bunun birinci sebebi eğitim sebebi. Bizim dönemimize gidin, hatırlayın. Eğitim sistemimiz ezber üzerine, bu doğru bir sistem değil. Olaylar arasındaki sebep sonuç ilişkisi öğretilmeli. Atatürk’ün biz insani boyutunu yeterli derece anlamıyoruz. Atatürk’e insanüstü bir durum vermek son derece yanlış. Atatürk yalnızlığı ve özgürlüğü tercih ediyor."

"Atatürk’ün sekreteri Hasan Ziya Soyak hatıratında der ki, ‘Günde 10-15 kahve içerdi ve çok fazla sigara içerdi, 3 pakete yakın’ diyor. ‘Gündüz vakti hiç içki içmezdi. Geceleyin yemekle beraber içerdi, ama hiçbir zaman kontrolü kaybedecek kadar içmezdi. Az içerdi.’ Soyak bir gün Atatürk’e diyor ki, ‘Keşke şu içkiyi içmeseniz.’ Atatürk’ün cevabı çok ilginç: ‘Ya haklısın. Bunları ben de bilmez değilim. Ne yapayım ki içkimi içmeye mecburum. Kafam çok ama beni mustarip edecek kadar çok ve hızlı çalışıyor. Vakit vakit onu uyuşturup dinlendirme ihtiyacı duyuyorum.’ Atatürk içkiyi zihnini dinlendiren bir ilaç olarak görüyor."

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2014, 08:38

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER