"İlahi Adalet Komünizm" kitabı davasının ilk duruşması görüldü

"İlahi Adalet Komünizm" kitabı davasının ilk duruşması görüldü

Yazar Osman Akyol hakkında, İlahi Adalet Komünizm adlı kitabında, “halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” ve “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçlamalarıyla, Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması bugün (14 Ocak 2020) İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

9.30’da başlayan duruşmaya eşi Canan Akyol’la gelen Akyol, suçlamaları reddederek, “Ben dini değerlere hakaret kastı ile herhangi bir kitap yazmadım. Yazılı savunmamda bunları teferruatlı bir biçimde dile getirdim, üzerine ekleyecek herhangi bir sözüm yok” dedi.

Duruşma esnasında yanında getirdiği yazılı savunmasında geçen, “Türkler Nasıl Müslüman Oldu?” kapak konulu Nokta dergisinin fotokopilerini ve kitabında alıntı yaptığı www.turkish-media.com adlı siteye ait CTRL+P ile aldığı ekran çıktılarını dava dosyasına ibraz eden Akyol, duruşma hâkimi Ahmet Vedat Güneş’in, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını ister misin, sorusuna da, evet, cevabını verdi.

Mahkeme heyeti, “işi biten talimatın mahalli mahkemesine ikmalen iadesine” karar vererek duruşmayı sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2020, 11:11

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER