İHD'nin 'Kobani' raporu: 46 ölü, 682 yaralı, 323 tutuklama

İHD’nin raporuna göre, Kobani eylemlerinde 46 kişi öldürüldü, 682 kişi yaralandı, 1974 kişi gözaltına alındı, 323 kişi tutuklandı, 38 kişi gözaltında işkence gördü.

İHD'nin 'Kobani' raporu: 46 ölü, 682 yaralı, 323 tutuklama

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi, 7-12 Ekim günlerinde Kobani’ye destek eylemleri sırasında yaşanan hak ihlallerine ilişkin raporunu açıkladı.

İMC'de yer alan İHD raporuna göre, 6 günde, 46 kişi öldürüldü. Öldürülenlerin isimleri şöyle:

* 7 Ekim: Hakan Baksur/Muş-Varto, Mahfuz Enez/Diyarbakır, Süleyman Kale/Diyarbakır, Turan Yavaş/Diyarbakır, Yusuf Tokar/Diyarbakır, Riyat Güneş/DiyarBakır, Mahsum Çoban/Diyarbakır, Hasan Gökyüz/Diyarbakır, Ahmet Dağkak/Diyarbakır, Emrah Demir/Batman, Kerem Karaaslan/Mardin, Yusuf Çelik/Siirt Kurtalan, Mehdi Erdoğan/Siirt Kurtalan

* 8 Ekim: Hamdi Caner/Van, Eshan Akdoğan/Mardin Dargeçit, Bilal Gezer/Mardin Dargeçit, Sinan Toprak/Mardin Dargeçit, Fehad İbrahim Elduveric/Mardin Kızıltepe, Abdullah Muhammet Latif/Mardin Kızıltepe, Davut Nas/Siirt

* 9 Ekim: Ahmet Albay/Adana Yüreğir, Kamil Taş/Siirt, Necmettin Çelik/Siirt Kurtalan, Abdülkerim Seyhan/Mardin Dargeçit, Beşir Ramazan Arif/Nusaybin Qamışlo, Yunus Aktaş/Van, Atıf Şahin/Bingöl, Hüseyin Hatipoğlu/Bingöl, Ali Bozan/Bingöl, Ramazan Özmaskan/Bingöl, Şahabettin Naşa/Bingöl, Emre Ekinci/Bingöl, Süleyman Balcı/Antep, Sevgi Alıcı/Antep, Ömer Uçaker/Antep, Uğur Özbay/Diyarbakır, Baver Şeyhanlıoğulları/Diyarbakır, Yasin Börü/Diyarbakır, Ekrem Kaçaroğlu/İzmir

* 10 Ekim: Murat Dağ/Diyarbakır, Mert Değirmenci/Diyarbakır, Cumali Güneş/Diyarbakır

* 11 Ekim: Mesut Menekşe/Diyarbakır

* 12 Ekim: Musa Bayram/Antep

682 YARALI

Saldırılarda 682 kişinin yaralandığının tespit edildiği belirtilen raporda, çok sayıda kişinin gözaltına alınma endişesi ile hastanelere gitmediği belirtildi.

Eylemlerde Bin 974 kişi gözaltına alınırken, 323 kişi tutuklandı. Gözaltına alınanlardan 38’i işkence gördüğünü belirterek İHD’ye başvurdu.

HÜKÜMETİN YAPMASI GEREKENLER

İnsan hakları savunucularının da saldırılara maruz kaldığını belirten İHD şunları ifade etti:

“Kobani direnişini sahiplenmek ve dayanışmak amacı ile yapılan gösteriler ile saldırıların çözüm sürecinin kırılganlığını birkez daha gözler önüne serdi.

“Bu nedenle hükümetin barış ve çözüm sürecini ilerletebilmek amacı ile Kürt siyasal hareketi ile yürütmüş olduğu diyaloğu müzakere aşamasına çıkarması ve böylece kırılganlığı ortadan kaldırması gerekmektedir.

“Yaşanan olaylarda paramiliter grupların saldırıları göstermektedir ki Türkiye’de kontrgerilla teşkilatı dağıtılmamıştır.

“Hükümetin her türlü kontra yapıyı tasfiye ederek, etkili bir şekilde mücadele edecek adımları atması gerekir.

“Gözaltına alınanlara karşı düşmanca bir tutumun sergilendi. Olaylar göstermiştir ki nefret söyleminin kullanılması ile birlikte çok sık nefret suçu işlenmiştir.

“Hükümetin ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik kurulunu bir an önce oluşturması, nefret söylemini yasaklayan ve nefret suçları ile etkili mücadele edecek yasal düzenlemeler yapması gerekmektedir.

“Siirt Kurtalan ilçesinde yaşanan olaylar göstermiştir ki köy koruculuğu sistemi derhal lav edilmeli, koruculardan silahlar alınmalıdır."

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2014, 13:13
YORUM EKLE