İHD: Silivri Cezaevi'ndeki 2 siyasi tutukluda Covid-19 çıktı

İHD, 2 siyasi tutuklunun koronavirüse yakalanmasına rağmen karantinaya alınmak yerine koğuşa geri getirildiğini açıkladı

İHD: Silivri Cezaevi'ndeki 2 siyasi tutukluda Covid-19 çıktı

İstanbul’daki Silivri 5 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde siyasilerin bulunduğu bir koğuşta 2 tutuklunun koronavirüs (Covid-19) testinin pozitif çıktığı ve 3 tutukluda ise salgın belirtilerine rastlandığı iddia edildi.

Konuyla ilgili Mezopotamya Ajansı’na konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, Silivri'de bulunan M.A. adlı tutuklu yakınının kendilerini telefonla aradıklarını ve bazı aktarımlarda bulunduklarını belirtti.

Yoleri, M.A.'nın yakınının kendilerine aktardıkları bilgileri şu şekilde paylaştı:

‘TEST SONUCU POZİTİK ÇIKAN TUTUKLULARI KARANTİNA YERİNE KOĞUŞA GERİ KOYMUŞLAR’

“Z.S. ve H.P. adlı iki tutuklu Covid-19 testi pozitif çıkmış. Test sonuçları pozitif çıkan Z.S ve H.P. karantina koğuşları olmadıkları için tekrardan koğuşlara alınmışlar. Z.S ve H.P. koğuşa getirildikten sonra N.B. ve kronik hastalığı bulunan H.U.’nin nefes alıp vermede zorluk çektiği ve M.F.E. adlı tutuklularda ise yüksek ateş ve öksürük sorunu yaşanmaya başlanmış. Bu rahatsızların Covid-19 salgının belirtileri olduğu kaygıları varmış ama bu 3 tutukluya halen bir test yapılmamış.”

Kendilerine gelen bilgiyi halen teyit edemediklerini ifade eden Yoleri, cezaevlerinde acilen önlemlerin alınması çağrısı yaptı.

AÇLIK GREVİNE GİRMİŞTİ

Koronavirüs testi pozitif çıktığı iddia edilen Z.S., Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in Abdullah Öcalan üzerinde devam eden tecridin sona ermesi talebiyle başlatmış olduğu açlık grevi eylemine 26 Aralık 2018’da dahil olmuştu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER