İHD'den Panahi için Ruhani’ye mektup

İHD, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye ulaştırmak üzere İran Konsolosluğu'na verdi

İHD'den Panahi için Ruhani’ye mektup

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, İran Devleti’nin hakkında idam kararı verdiği Kürt siyasetçi Ramin Hossein Panahi’nin yaşam hakkını savunmak ve idam cezasının durdurulması talebiyle Cağaloğlu’nda bulunan İran Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması yaptı.

“İdam cinayettir, Ramin Hossein Panahi'nin idamı durdurulsun" pankartının açıldığı eylemde, açıklamayı İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri yaptı.

‘İDAM SADECE KİŞİNİN VARLIĞINI YOK ETMİYOR’

Bugüne kadar 142 ülkede kaldırılan ölüm cezası ve bu cezanın bir şekli olan idamın modern ceza hukukuna fayda sağlamaktan uzak olduğunu söyleyen Yoleri, yaşam hakkının ağır ihlali olduğuna vurgu yaptı.

Ölüm cezasının kişinin varlığını ortadan kaldırmakla beraber idam edilenlerin yakınlarına da acı verdiğini dile getiren Yoleri, “Panahi’nin idam edileceğinin duyurulmasının ardından, kararın geri aldırılması için duyarlılık çağrısı yapan yeğeni Niştiman Hisen Panahi, idam kararına tepki olarak kendi hayatına son vermiştir” dedi.

‘CEZALAR HUZURU KORUMAYA YÖNELİK OLMALI’

Cezalara toplumsal düzeni koruma işlevi yüklenmesine rağmen adil yargılama hakkının ihlal edildiğini belirten Yoleri, şöyle devam etti:

“Haksız verilen ve geri dönüşü olmayan ölüm cezaları, toplumsal düzeni korumaktan çok toplumsal huzursuzluğu artırmakta, adalete olan güveni ortadan kaldırmakta ve öldürmeyi sıradanlaştırarak bireyler arasında cana yönelmiş şiddet hareketlerinin artmasına neden olmaktadır.”

İRAN DEVLETİ’NE ÇAĞRI

Ceza hukukunun cezadan beklenen faydayı sağlamaya dönük bir önlem olmadığının altını çizen Yoleri, "Uluslararası Af Örgütü’nün 2017 raporuna göre; bir yılda, toplu infazlarıyla bilinen Çin hariç 23 ülkede 1000’in üzerinde kişi idam edilmiş; ancak suç engellenememiştir” diye belirtti.

Yoleri, İran Devleti’ni; başta Panahi olmak üzere tüm ölüm cezalarının infazını durdurmaya, ölüm cezası karşıtı bütün kuruluşları da insan hakları belgelerini imzalamaya çağırdı.

Açıklamanın ardından İHD'liler, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye ulaştırmak üzere İran Konsolosluğu'na yazdıkları mektubu verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER