İHD: Açlık grevindeki Çapraz ve Aktaş yaşamını yitirebilir

(İHD) Merkezi Hapishaneleri Komisyonu'ndan oluşan heyet, cezaevine giderek hasta tutuklular Sibel Çapraz ve Ergin Aktaş ile görüşme gerçekleştirdi

İHD: Açlık grevindeki Çapraz ve Aktaş yaşamını yitirebilir

DBP Hakkari İl Genel Meclisi üyesi Sibel Çapraz ile aynı cezaevinde tutulan Ergin Aktaş, 20 Eylül'den bu yana açlık grevinde.

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde 27 Kasım 2015 tarihinde zırhlı araçtan açılan ateşle ağır yaralanıp, 15 ameliyat geçirdikten sonra tedavisi devam ederken 3 Mart'ta tutuklanan Çapraz'ın yaraları hala iyileşmezken, iki eli olmayan, Adli Tıp Kurumu tarafından (ATK) 3 defa "cezaevinde kalamaz" raporu verilen Aktaş, hala cezaevinde tutuluyor.

Her iki tutuklunun durumunu yerinde görmek amacıyla aralarında insan hakları aktivisti Av. Eren Keskin'in de bulunduğu İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Hapishaneleri Komisyonu'ndan oluşan heyet, cezaevine giderek görüşme gerçekleştirdi.

'ONLARDAN BAŞKA SİYASİ TUTUKLU YOK'

Çapraz ve Aktaş'la görüşen heyette yer alan İHD Merkezi Hapishaneleri Komisyonu üyesi Avukat Zeynep Ceren Boztoprak, "Öncelikle cezaevini anlatmak gerekirse. Hapishanede Ergin ve Sibel'den başka siyasi mahpus yok. Tamamı adli suçlu mahpuslar. Onları da ortak alanda buluşturmadıkları gibi tamamen keyfi ve gerekçe gösterilmeden cezaevi içi mektuplaşma hakları da gasp edilmiş durumda. Bazen aile görüşleri bile gerekçe gösterilmeden yapılmıyor. Cezaevi yönetimi çok açık bir şekilde insan hakkı ihlali suçu işliyor" dedi.

'HAPİSHANE YÖNETİMİ SUÇ İŞLİYOR'

Ergin Aktaş'ın koşulları hakkında bilgi veren Boztoprak, "Ergin, tek kişilik bir hücrede kalıyor. Hücrede banyo yok ve sıcak su verilmiyor, tuvaletin kapısı yok. Ergin'in temel ihtiyaçları karşılanmadığı gibi ona eziyet olsun diye de ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Kaldığı hücrenin hemen yanına taciz suçundan hükümlü bir asker koymuşlar. O kişi her gün ve saat Ergin'in bütün değerlerine küfür ederek onu tahrik etmeye çalışıyor. Ergin, hapishane yönetimine bunu bildirdikten sonra disiplin cezası almış. Tüm bunlardan şunu anlıyoruz; hapishane yönetiminin bilgisi dahilinde ve tamamen onayıyla yapılıyor bunlar" dedi.

'SİBEL ÇAPRAZ YAŞAMINI YİTİREBİLİR'

Sibel Çapraz'ın koşullarını da anlatan Boztoprak, "Genel olarak Ergin'le aynı koşullarda yaşıyor. Ancak Sibel'in defalarca ameliyat olduğunu ve yaşam tehlikesi sınırında olduğunu artık herkes biliyor. Buna rağmen açlık grevi eyleminde ve hemen talepleri yerine getirilmezse yaşamını yitirebilir" uyarısında bulundu.

'ÇAPRAZ’IN AMELİYAT OLMASI GEREKİYOR'

Çapraz'ın "cezaevinde kalamaz" yönünde raporu olmasına ve Ergin Aktaş'tan farklı olarak hükümlü olmamasına rağmen serbest bırakılmadığına ifade eden Boztoprak, "Ameliyat olması gerekiyor ancak doktorları ona 'Sana bu şartlarda ameliyat yapamayız' diyerek tahliyesini bekliyorlar. Sağlık durumu her geçen gün kötüye gidiyor. Kesinlikle bakılması gereken bir mahpus olmasına rağmen tek başına kalıyor. Temel hakları kısıtlanmış durumda" diye konuştu.

Çapraz ve Aktaş'ın tahliye edilmelerini ve bu süre zarfında da diğer siyasi tutulukların olduğu hapishanelere nakil edilmelerini talep eden Boztoprak, tutukluların talepleri yerine getirilinceye kadar açlık grevi eylemlerini sürdüreceklerini aktardı.

'TOPLUM DUYARLI OLMALI'

Çapraz ve Aktaş'ın "Açlık grevi eylemini yapmak zorunda kaldık. Hapishane yönetimi bize başka yol bırakmadı. Direneceğiz, ne olursa olsun boyun eğmeyeceğiz" dediğini aktaran Boztoprak, toplumu bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.

Boztoprak, aksi taktirde ölüm haberiyle karşı karşıya kalacaklarına ifade etti.

(Kaynak: DİHA)

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 16:33
YORUM EKLE