İHD 37 günlük savaş bilançosunu açıkladı: 48 sivil, 38 HPG'li, 98 asker ve polis yaşamını yitirdi

Raporda, 21 Temmuz- 28 Ağustos tarihleri arasında yaşanan çatışmalı ortamda 48 sivilin yaşamını yitirdiği bildirildi

İHD 37 günlük savaş bilançosunu açıkladı: 48 sivil, 38 HPG'li, 98 asker ve polis yaşamını yitirdi

İHD Genel Merkezi, 21 Temmuz- 28 Ağustos tarihleri arasında yaşanan çatışmalı ortamın bilançosunu İHD Diyarbakır Şubesi'nde düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaştı. Toplantıya, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, MYK üyeleri ve İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici katıldı.

Hazırlanan raporu okuyan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, çatışmalı ortamın başlaması ile birçok insanın yaşamını yitirdiğini ve tutuklandığını belirterek, yaşanan hukuksuzluğa dikkat çekti. Rapora göre, son 37 gün içerisinde 2 bin 544 kişi gözaltına alınırken, 338 kişi ise tutuklandı. Yine bu süreçte yaşanan çatışmalarda 92 asker-polis ve 38 HPG'li yaşamını yitirdi, 48 sivil de yaşamını yitirdi.

SİVİL ÖLÜMLERİ


Sivil katliamların 90'ları aratmadığının belirtildiği raporda, son 37 gün içerisinde 48 kişinin öldürüldüğü kaydedildi.

92 ASKER-POLİS, 38 HPG'Lİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Çatışmalı dönemde 166 asker-polis'in yaralandığı, 92 asker-polis ve 1 korucunun yaşamını yitirdiğini söyleyen Türkdoğan, aynı dönemde 38 HPG'linin de yaşamını yitirdiğini belirtti. Bu çatışmalar sırasında ise 1 sivilin yaşamını yitirdiği, 34 sivilin ise yaralandığı aktarıldı.

GÖZALTI VE TUTUKLAMALAR

Son 37 günde Türkiye ve Kürdistan'da polis ve özel hareket timlerinin yaptığı baskınlarda 111'i çocuk, 5'i yabancı uyruklu gazeteci-gözlemci olmak üzere toplam 2 bin 544 kişinin gözaltına alındığını ifade eden Türkdoğan, gözaltına alınanların 136'sını "IŞİD üyesi" olduğu gerekçesiyle, 22 kişinin "Paralel yapı üyesi" iddiasıyla gözaltına alınırken, 2 bin 386 kişinin ise "KCK-PKK üyesi" olduğu gerekçesi ile gözaltına alındığını ifade etti. Gözaltına alınanların 33'ü "IŞİD üyesi", 4'ü "Paralel yapı üyesi" olduğu gerekçesi ile tutuklanırken, 301 kişi ise "KCK-PKK üyesi" olduğu gerekçesi ile tutuklandığını söyleyen Türkdoğan, "Gözaltına alınanların hemen hemen hepsi işkence ve kötü muameleye maruz kalmış. 198 kişi ağır yaralı olarak İHD merkez ve şubelerince tespit edilebilmiştir" dedi.

BARIŞ MİTİNGLERİ YASAKLANDI

İstanbul'da Barış Bloku'nun ve Diyarbakır Barış yürüyüşleri ile Eruh Doğa Festivali'nin yasaklandığını dile getiren Türkdoğan, toplantı ve gösterilere yapılan müdahale sonucu, saldırılarda 12'si çocuk, 130 kişinin ağır yaralandığını kaydetti.

IRKÇI SALDIRILAR ARTTI

Giresun, Ordu, Antalya, Eskişehir, Erzurum, Düzce, Ankara, Burdur, Bursa, Antalya ve Konya illeri ile bazı ilçelerinde gerçekleşen ırkçı saldırıları hatırlatan Türkdoğan, bu saldırıların çatışmalı dönemde zirveye ulaştığını ifade etti.

HPG'liler tarafından 2 polis, 1 asker, bir AKP genel meclis üyesi, 11 gümrük çalışanı, üç sağlık görevlisi, Çukurca'da 10 gümrük görevlisi ve 45 şantiye çalışanının alıkonulduğunu ifade eden Türkdoğan, bunların 24'ünün hala HPG'lilerin elinde olduğunu söyledi.

Raporda İHD'nin dikkat çektiği bazı noktalar ise şöyle sıralandı:

HABER ALMA HAKKI ENGELLENDİ

*Yayın yasağı nedeniyle insanların haber alma hakları engellenmiştir. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın talebiyle Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi 25 Temmuz 2015'te 96 internet sitesine erişimi "yasadışı örgüt propagandası yapıldığı" gerekçesiyle engelledi.

*Özellikle muhalif basına yönelik tehdit, çekimlere izin vermeme, gözaltına alma, darp ve işkence uygulamaları artış göstermiştir.

ÇOCUKLARA YÖNELİK ŞİDDET

*Zaten çocukların sokaklara çıkmasına tahammül gösteremeyen güvenlik birimleri, son 15 gün içerisinde Diyarbakır ve Adana çocuğa yönelik şiddette başı çekmiştir. Yine bu iller çocukların en fazla gözaltına alındığı ve tutuklandığı iller olmuştur.

GÖZALTINDAKİLERE TEHDİT

*Gözaltına alınanların önemli bir kısmı tehdit edilmiş.

OHAL'İN YENİ ADI: 'ÖZEL GÜVENLİK BÖLGESİ'

*Bakanlar Kurulu ve valilik kararları ile Siirt, Şırnak, Dersim, Ağrı, Antep, Kars, Diyarbakır, Hakkari, Dersim gibi birçok kentte 100'den fazla yerin "Özel güvenlik bölgesi" ilan edilmesi adeta OHAL'in adı değiştirdiğinin ispatı niteliğinde.

Kaynak: DİHA

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2015, 09:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
cemal kendal
cemal kendal - 3 yıl Önce

alçaklar, cizredeki sahip akıl patlayıcıya bastı (kimin patlayıcısı acaba), çınardaki iki kişi polis aracına atılan roketle öldü (kimin roketi acaba)

dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

irkcilarin biyografilerini arastirin sonradan türk ve türkcü olduklarini görürsünüz.

dimitri
dimitri @dimitri - 3 yıl Önce

türkmilleti tabiri 1919'da selanikli bi asker tarafindan icad edilmistir.

türk milleti
türk milleti @dimitri - 3 yıl Önce

tarihte türk milletinin tokadını çok yemişsin belli haçlı keferesi

Tr
Tr - 3 yıl Önce

Bütün suc pkk de ve akp de bu guzelim ulkeden ellerinizi cekin selahattin baskan yonetsin.