İHD: 2014'te 49 çocuk cezaevlerinde

İHD, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, çocukların 'hak'lar bakımından en fazla mağdur edildiği kesim olduğunu belirtti...

İHD: 2014'te 49 çocuk cezaevlerinde

İnsan Hakları Derneği (İHD) 20 Kasım 1959 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kabul edilen Dünya Çocuk Hakları Günü’nü nedeniyle açıklama yaptı.

İHD, çocukların kendilerini etkileyen tüm kararlar alınırken katılma hakları olduğunu belirterek “55 yılda çocuklar 'hak'lar bakımından en fazla mağdur edilen kesim” dedi.

İHD tarafından yapılan açıklama şöyle:

Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü, Çocuk Cezaevi yetkilileri cezaevlerinde yaşanan taciz, şiddet ve tecavüze karşı tüm başvurulara duyarsız kalmaktadır.

1 Ocak 2014-19 Kasım 2014 tarihleri arasında İHD’ye yapılan başvurulara ve basından tespiti yapılan olaylara göre; 49 çocuk cezaevlerinde, 64 çocuk gözaltı yerlerinde işkenceye uğradı.

Bu tarihler arasında toplumsal olay ve gösterilerden dolayı 360 çocuk gözaltına alındı, 59 çocuk tutuklandı ve 42 çocukta yaralandı.

Bunlar sadece tarafımızca tespit edilebilen vakalardır. Biliyoruz ki tekrar gözaltına alınma, tekrar işkence ve taciz görme korkusu bu başvuruları engellemektedir.

“DEVLET ELİYLE ÖLDÜRÜLMÜŞ ÇOCUKLARA ADALET YOK”

Roboski’de evinin geçimini sağlamak için kaçağa giderken, İstanbul’da ekmek almaya giderken öldürülüyorlar. İstedikleri yerde oynayamayacaklarını hala temizlenmemiş mayınlar hatırlatıyor onlara.

Her seferinde bilmedikleri, oyunlarına dahi kahraman yapmadıkları ‘Terörist’ sanılıyorlar öldürülürken. Bazen haklarında ölüm fermanı çıkarılıyor ‘çocukta olsa öldürün’ diye.

Bu olaylar etkin biçimde soruşturulmuyor ve sorumlu kamu görevlilerine ya dava açılmıyor veya zaman aşımına uğruyor, açılmış davalar beraatla sonuçlanıyor. Adalet yok devlet eliyle öldürülmüş çocuklara.

Çocukların kendilerini etkileyen tüm kararlar alınırken katılma hakları var. Eğer samimi iseniz bu haklarını gerçekleştirecek mekanizmayı kurun.

Çocuklar büyüklerin ve devlete egemen olanların ihtiyaç duyduğu dünya ve toplum için değil kendi istedikleri bir dünya için karar verebilsinler.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2014, 10:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
DUYARLI
DUYARLI - 4 yıl Önce

...malesef çocuklar türlü iftiralarla taş attilar diye tutuklaniyorlar birde cumhurbaşkani diyorki çocuk doğurun ,siz doğurun ben tutuklatip cezaevine tikiyim caniniz yansin anneler .sakinha çocok yapmayin ki anneler caniniz yanmasin bu ülkeye çocok yapilmaz. tarihler boyunca kürtler,aleviler devrimci düşünürler hep yok edilmeye çalişilmiştir.her zaman derim yaşasin halklarin kardeşliği! kahrolsun irkçilik ,faşizm.