İdlib’de biri sivil 6 asker hayatını kaybetti, 7 yaralı

Bakanlık açıklamasına göre can kayıplarına Suriye ordusu tarafından açılan topçu ateşi neden oldu

İdlib’de biri sivil 6 asker hayatını kaybetti, 7 yaralı

Milli Savunma Bakanlığı, İdlib'de dün gece çıkan çatışmalarda 4 askerin hayatını kaybettiğini, 1'i ağır 9 askerin de yaralandığını açıkladı.

Saldırıda 4 asker dün gece yaşamını yitirdi. Saldırıda yaralananlardan 1 asker ve 1 sivil de yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Yaralı askerlerin, Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye getirilip, ambulanslarla Hatay Devlet Hastanesi'ne sevk edildiği belirtildi.

Hayatını kaybeden 4 asker toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderildi.

Çatışmaların yoğunlaştığı İdlib’de dün gece Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Suriye ordusu arasında sıcak temas oldu.

İddialara göre Suriye ordu güçleri dün gece İdlib’de kritik öneme sahip Serakib’e 3 kilometre kadar yaklaştı.

Bu gelişme üzerine TSK Serakib’de yeni kontrol noktası oluştururken, gece saatlerinde topçu ve füze atışları gerçekleştirildi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı(MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"İdlip’te çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza, bulunacakları yerler önceden koordine edilmesine rağmen Rejim unsurları tarafından 03 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 1’i ağır 9 silah arkadaşımız yaralanmıştır.

Bölgede tespit edilen hedefler derhal ateş destek vasıtalarımızla yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılık verilmiş ve hedefler tahrip edilmiştir. Gelişmeler takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimiz için acil şifalar dileriz."

MSB'DEN İKİNCİ AÇIKLAMA

MSB daha sonra yaptığı açıklamada ise, İdlib'de yapılan yoğun topçu atışı neticesinde saldırıda yaralanan 1 asker ve 1 sivilin de şehit olduğu belirtildi.

MSB'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''İdlip’de çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza rejim tarafından 03 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı ile gerçekleştirilen saldırıda yaralananlardan bir silah arkadaşımız ile bir sivil personelimiz daha yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur. Meydana gelen olayda şehit sayımız 6’ya yükselmiştir. Hâlihazırda meşru müdafaa kapsamında hedefler ateş altına alınmaya devam edilmektedir.

Şehit ve yaralı silah arkadaşlarımızın kanı yerde bırakılmayacak, bu menfur saldırıyı yapanlardan hesap sorulacak ve benzeri saldırılara karşı meşru müdafaa hakkımız en sert şekilde kullanılacaktır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır dileriz.''

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2020, 14:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER