'İdam hükmünü teslim alır almaz yırtacağım' demişti, müzeye bağışladı

Mehmet Özgür Boza idam hükmü belgesini bir müzayedede 47 bin 500 TL’ye satın almıştı

'İdam hükmünü teslim alır almaz yırtacağım' demişti, müzeye bağışladı

Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan’ın idam hükmü belgesini geçtiğimiz günlerde bir müzayedede 47 bin 500 TL’ye satın alan  Mehmet Özgür Boza, belgeleri Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ne hibe etti.

İdam hükmünün yer aldığı belgeler Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının şahsi eşyalarının da yer aldığı camekan vitrine sergilenmek üzere yerleştirildi. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ve işadamı Boza, dün cezaevi müzesinin 6. koğuşunda bir araya geldi.

Tiryaki, “Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde bu belgelerin sergilenmesinin en uygun olan iş olacağını düşünerek kendisiyle irtibata geçtik. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının şahsi eşyaları da burada. Burada kaldılar ve burada idam edildiler. Bizim düşüncelerimizi anlayışla karşılayıp, İstanbul’dan kalkıp gelerek belgeleri Altındağ Belediyesi Ulucanlar Ceazevi Müzesi’nde hibe eden Özgür Bey’e teşekkür ediyorum” dedi. 

İşadamı Boza belgenin bir diğer orjinalinin Deniz Gezmiş Vakfı’nda olduğunu belirterek, “Benim her görüşten arkadaşlarım var. Hepsi bu belgenin imha edilmemesini söyledi. Bu insanların bir kağıt parçası üstünde bile birleştirmesi çok güzel” ifadelerini kullandı. 

Belgeyi mezatta satın alan Boza bu idam şerhinin bu tarz ortamlarda kalmaması gerektiğini söyleyerek, "Bu idam şerhini teslim alır almaz yırtacağım. Söylenecek çok da bir söz yok" demişti.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2017, 17:40

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER