İBB'den Diyanet Vakfı'nın kurduğu üniversiteye kampüs

Diyanet Vakfı'nın kurduğu üniversiteye 2017 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kampüs yaptırıldığı ortaya çıktı

İBB'den Diyanet Vakfı'nın kurduğu üniversiteye kampüs

Diyanet Vakfı tarafından kurulan İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’ne AK Parti döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 2017 yılında yapılan ihaleyle 43 milyon TL’lik bir kampüs yaptırıldığı ortaya çıktı. Belediye, ‘Ümraniye 29 Mayıs Üniversitesi Kampüsü Projesi’ adı altında bir rektörlük binası, iki derslik binası, yer altı otoparkı, avlu ve kütüphane inşa etti.

İBB’nin yaptırdığı kütüphane binası içerisinde toplam alanı 5 bin 900 metrekare olan üç adet okuma salonu, serbest okuma salonları, dört adet toplantı salonu, 48 adet derslik, 43 adet ofis, iki adet Konferans Salonu, 10 adet Seminer, iki adet sergi salonu, kafe ve depolar yer aldı.

BirGün Gazetesi’nden İsmail Arı’nın haberine göre; 29 Mayıs Üniversitesi’nin idari kadrosunda yer alan Azize Çırtlık, Genel Sekreter olmasına karşın aynı zamanda Personel Daire Başkanvekili ve Hukuk Müşavirliği Sekreteri olarak da atandı.

Sağlık, Kültür ve Spor Müdürü olan Gürhan Toktaş ise aynı zamanda Kariyer Merkezi ve Mezunlarla İlişkiler Müdürlüğü Vekili olarak görev yapıyor. Genel Sekreter Yardımcısı Erdal İşçan da aynı zamanda İdari ve Mali İşler Daire Başkanı olarak üniversitede görev aldı.

Üniversitede İlahiyat Bölümü’nün ücretinin ise 26 bin 460 TL olduğu öğrenildi. Üniversitenin 2019-2020 eğitim öğretim yılında, yeni kayıt yaptıran öğrenciler için eğitim-öğretim ücreti Psikoloji Bölümü’nde 33 bin 480 TL ve Ekonomi Bölümü’nde ise ücreti ise 30 bin 780 TL olarak belirlendi. Üniversitenin bünyesinde bulunan iki öğrenci yurdunun yıllık ücretinin ise 11 bin TL olduğu ifade edildi.

ESKİ BELEDİYE BAŞKANI HEYETTE

Üniversitenin mütevelli heyetinde ise Ak Parti’li çok sayıda isim bulunuyor. Ümraniye Belediye Başkanı olduğu dönemde üniversitenin kampüs inşaatı için arsa tahsis ettiği belirtilen Hasan Can bu isimler arasında.

Mecidiyeköy’deki Ali Sami Yen Stadyumu’nun yerine yapılan rezidans inşaatında 10 işçinin hayatını kaybetmesiyle bilinen Aziz Torun da Mütevelli Heyeti’nde yer alıyor. Bilal Erdoğan’ın ortağı Remzi Gür de Mütevelli Heyeti’nde yer alan isimler arasında bulunuyor.

Cemaatle bağlantılı olduğu için yargılanan iş insanı Hasan Hüseyin Nabıkoğlu da , İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi oldu.
 

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2019, 23:22

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER