İBB anketi: İstanbul'un yüzde 64'ü Kanal İstanbul’a karşı

Belediyenin sitesinde cevaplanan ankette hükümetin yapmayı planladığı Kanal İstanbul projesiyle ilgili altı soru soruldu

İBB anketi: İstanbul'un yüzde 64'ü Kanal İstanbul’a karşı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kanal İstanbul anketine katılan 606 bin 317 kişinin yüzde 64.2’sı projeye karşı çıkarken yüzde 34.1’i destekledi.

Belediyenin sitesinde cevaplanan ankette hükümetin yapmayı planladığı Kanal İstanbul projesiyle ilgili altı soru soruldu. 

“Kanal İstanbul projesinin İstanbul’a faydalı olacağını düşünüyor musunuz?” sorusunda katılımcıların yüzde 36.8’i ‘evet’, yüzde 63.2’si ‘hayır’ seçeneğini işaretledi.

DEPREM VE SUSUZLUK ENDİŞESİ

Diken'in aktardığı habere göre, “Projesinin İstanbul’a ne gibi olumsuz etkileri olacağını düşünüyorsunuz?” sorusunda verilen yanıtlarda ise dağılım şöyle oldu:

“Kanal İstanbul’un yapılması, İstanbul’un acilen çözülmesi gereken sorunlarından biri midir?” sorusu ise yüzde 32.9 oranında ‘evet’, yüzde 67.1 oranında ‘hayır’ yanıtı geldi.

“Projeye harcanacak olan 100 milyar lira ile ilgili neler düşünüyorsunuz?” sorusunu yüzde 22.7’si “İstanbul’un başka sorunlarına öncelik verilmeli”, yüzde 39’u “İstanbul’un depreme dayanıksız yapı stoku sorunu çözülmeli”, yüzde 4.7’si “İstanbul’un okul sorunu çözülmeli”, yüzde 33.6’sı ise “Kanal İstanbul gereklidir, yapılmalı” diye yanıtladı.

ARAZİ KAPATANLARIN İHTİYACI VAR

“Kanal İstanbul’a kimin ihtiyacı var?” sorusuna gelen yanıtlarda yüzde 35’i “İstanbul halkının” yanıtını verirken diğer cevapların oranları şöyle:

Yüzde 26.9, kanal güzergahından arazi kapatmış arsa spekülatörleri, yüzde 14.1 bu işten ihale alacak şirketler, yüzde 4.3 plaza, gökdelen ve konut projesi yükselecek olanlar ve yüzde 17 yüksek faizle Türkiye’ye borç veren yabancı finans çevreleri ve yerli ortaklar.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2020, 08:55

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER