İbadete açılacak olan Ayasofya'da nasıl düzenlemeler yapılacak?

Namaz kılınacak zemine ışık tutulacak, bazı bölümlere halı serilecek, turistler için güzergâh oluşturulacak

İbadete açılacak olan Ayasofya'da nasıl düzenlemeler yapılacak?

Danıştay 10. Dairesi’nin verdiği kararla Ayasofya, 86 yıl sonra ibadete açıldı. Bu kararın ardından gözler, ibadetin nasıl yapılacağına çevrildi. Edinilen bilgiye göre, Ayasofya’nın restorasyon çalışmalarını yapan arkeologlar, Cumhurbaşkanlığı’na bazı önerilerin olduğu bir çalışma sundu.

Cumhurbaşkanlığı’nın bu öneriler doğrultusunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hazırlık yapılmasını istediği belirtildi. Kararın ardından Kültür Bakanlığı yetkilileri, Diyanet yetkilileriyle bir araya gelerek seçenekleri değerlendirdi.

NAMAZ KILINACAK ZEMİNE IŞIK TUTULACAK, BAZI BÖLÜMLERE HALI SERİLECEK, TURİSTLER İÇİN GÜZERGAH OLUŞTURULACAK

Ayasofya’da ilk namaz 24 Temmuz Cuma günü kılınacak. Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın haberine göre, caminin namaz kılınacak bölümlerinde zemine ışık sistemi konulacak. Işık mozaik ve frekslere yansıtılacak, namaz sırasında ise kapalı tutulacak. Mozaik ve fresklerin, ibadet saatlerinde bir perde mekanizmasıyla kapatılması da gündemde. Ancak bu seçenek ön plana çıkmıyor. Tarihi yapıda olumsuzluk yaşanmaması için çok hassas davranılacağı vurgulanıyor.

Bunun için Ayasofya’nın ibadete açılacak bölümüne halı serilecek. Turistlerin halıya basmamaları için özel koridor oluşturulacak. Ayrıca turistlerin Ayasofya’yı ziyaretlerinde bir gezi güzergâhının oluşturulması da gündemde.

PLANLAMA SALI GÜNÜ ERDOĞAN'A SUNULACAK

Ayasofya için oluşturulan planlama, salı günkü Bakanlar Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

TWİTTER SAYFASI KAPATILDI, İSMİ AYASIFYA-İ KEBİR CAMİİ OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ

‘Ayasofya Müzesi’nin Twitter sayfası kapandı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın muze.gov.tr sitesinde de ismi Ayasofya-i Kebir Camii (Büyük Ayasofya Camii) olarak değiştirildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2020, 17:42

YORUM EKLE
YORUMLAR
ah ah para herkes sana tapiyor merak etme
ah ah para herkes sana tapiyor merak etme - 1 yıl Önce

ayasofyanın ibadete açılıp tekrar cami olarak kullanılması için dava açma yetkisi istanbul belediye başkanında da varmış.peki her erdoğanda istanbul belediye başkanlığı yaptı hemde akp chp ye kadar belediye başkanlrı vardır niye ayasofya dava edinip dava açmadılarda bunu bir emekli matematik öğretmeni yaptı.ranttan fırsatmı bulamadılar istanbul belediyesini kaybedince mi akılları başına geldi.

SIRADAKİ HABER