Hürriyet'ten, 'karargah rahatsız' haberi için açıklama: Maksadı aşan editoryal hata

Hürriyet, 'Karargah rahatsız' haberi için özür diledi

Hürriyet'ten, 'karargah rahatsız' haberi için açıklama: Maksadı aşan editoryal hata

Hürriyet, gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın imzasını taşıyan ve "Karargâh rahatsız" başlığıyla yayınlanan haber için bugün Hürriyet sitesinden yaptığı açıklamayla özür diledi.

Hürriyet'in açıklaması şöyle:

"Gazetemizin 25 Şubat 2017 tarihli nüshasının birinci sayfasında “Yedi Eleştiriye Yedi Yanıt” manşetiyle yayımlanan haberin tümü Genelkurmay Başkanlığı tarafından Ankara Temsilcimiz Hande Fırat'a, soruları üzerine yapılan kurumsal ‘bilgilendirme’ye dayandırılarak kaleme alınmıştır.

Bu haberin iç sayfada aktarılışında yazı işleri tarafından “İddia ve eleştiriler 7 konuda yıpratıyor” başlığının üstünde kullanılan “Karargah Rahatsız" ifadesi Genelkurmay Başkanlığı'nın ilgili açıklamasında da belirtildiği gibi, bilgilendirmede yer almamıştır.

Hürriyet'in haberindeki “rahatsızlık” ifadesi, Genelkurmay Başkanı’nı hedef alan söz konusu iddia ve eleştirilerin yarattığı durumu açıklamak amacıyla kullanılmıştır. Ancak maalesef haberimiz yayımlandıktan sonra gördük ki bu ifade, Genelkurmay'da hükümete karşı bir rahatsızlık varmış şeklinde de anlaşılabilmektedir.

Bu başlığa böyle bir anlam yüklenmesi aklımızın ucundan dahi geçmemiştir. Böyle bir kasıt kesinlikle söz konusu değildir. Kasıt bu olmamakla birlikte ‘karargahta rahatsızlık’ başlığı maksadı aşan bir editoryal hata olarak görülebilir. Bunun için üzgünüz. Ordumuzun yıpratılması, iç siyasete çekilmeye çalışılması her Türk vatandaşının reddetmesi gereken bir durumdur. Ordumuzun seçimle işbaşına gelmiş sivil iradenin emrinde olması demokrasimiz için vazgeçilmez bir şarttır."

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2017, 13:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
ARAS
ARAS - 4 yıl Önce

türki̇yede hi̇çbi̇r ki̇şi̇ kendi̇li̇ği̇nden böyle bi̇r açıklama yapmaz,ya toplumsal basincin düşürülmesi̇ i̇çi̇n, ki̇ bu si̇stemde si̇stem toplumlarin nabzina göre deği̇l, bi̇ldi̇kleri̇ni̇ okur, bu durumda geri̇ye si̇stem i̇çi̇ kri̇z kaliyor.

SIRADAKİ HABER