Homofobi Lady Gaga konseriyle coştu

Lady Gaga’nın dün akşamki İstanbul konseri, homofobi ve transfobinin İTÜ Stadyumu’nda ve sosyal medyada coşmasına yol açtı...

Homofobi Lady Gaga konseriyle coştu

LGBTİ (lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks) haklarına verdiği destekle bilinen Lady Gaga’nın dün akşam İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Arena’daki konserinde homofobi ve transfobi yaşandı.

Lady Gaga’yı kapalı giyinmesi konusunda uyaran şarkıcı Niran Ünsal da konsere gidenlerin fotoğraflarını Twitter hesabından paylaştı.

Ünsal fotoğrafların altına “Cinsel tercihlerinden bize ne git evinde yaşa! Evlatlarımıza böyle ŞARLATANLIKLAR yaparak örnek olamayacaksınız!”, “Görmek yada görmemek, mesele tamda budur. Kıymetli anneler babalar, ne dersiniz hoşmu bu manzara?” gibi mesajlar yazdı.

HOŞ MU BU HOMOFOBİK MANZARA?

Ünsal’ın paylaştığı fotoğrafta Lady Gaga’dan esinlenen Madır Öktiş ve yaratıcı ekibi Uchi vardı. Öktiş, Ünsal’ın mesajına ilişkin kaosGL.org’a yaptığı açıklamada konser alanında homofobi ve transfobi adında başka sorunların olduğunu anlattı:

 “İTÜ öğrencileri küçük canavarların fotoğraflarını çekip çekip İTÜ Aktüel Facebook grubunda paylaşmışlar, orada inanılmaz bir homofobi var. Güvenlik görevlilerinin parmakla göstererek taciz ettikleri oldu. Defileler yaşandı, iki tane performans sergiledik. Herkes çok yüksekti, baya Pride’dı yani.”

“HALKI KİN VE NEFRETE TAHRİK EDİYORSUN”

İstanbul Onur Haftası’nın ünlülerinden Dulşen de Lady Gaga konserinde özgürce eğlenenler arasındaydı. Dulşen, Ünsal’ın “Cinsel tercihlerinden bize ne git evinde yaşa!” sözlerine şu cevabı verdi:

“Halk arasında Niran Ünsal takma adıyla bilinen Fatma Uludan Canevi isimli şarkıcıyı, eskilerde kendine özgü çıkışlarıyla beğendiğim bir dönem olmuştu. Sanıyorum sonrasında sesini de etkileyen bir takım sıkıntıları olmuş. Meselenin ekonomik yanı var. Müzik piyasası tekelleşmiş durumda. Kendilerini var edebilmek için iktidara kayıyorlar. Bu şarkıcının söyleminden ziyade başta iktidarı elinde bulunduranın da zihniyeti."

“İnsanların bu hale düşmeleri üzücü tabi. Parasızlıklarını anlıyorum ama ilkesizler aynı zamanda. Para kazanmak için nefret söyleminde bulunmakta sakınca görmüyorlar. Halkı kin ve nefrete tahrik suçu işlenmiştir, hanımefendi. Küçük bir Pride gibi olan konser günü bizim için de harika bir gündü. Uchi ile birlikte Dulşen, her yaştan sevenleriyle ve LGBT destekçileriyle bir araya gelme fırsatı buldu. Nitekim, LGBT meselesinin pop kültürde yer edinmesi Uchi'nin motivasyonunu oluşturuyor.”

“EĞLENCESİNE” HOMOFOBİ!

Konserdeki sıkıntılara ilişkin İTÜ’deki homofobi ve transfobi karşıtı öğrenci topluluğu Cins Arı da bir açıklama yaptı. Sosyal medyada ve konser sırasında yaşanan LGBTİ’lerle dalga geçme halinin bir insan hakkı ihlali olduğunu belirten topluluk şu ifadelerde bulundu:

“Yeri geldiğinde sokaklarda özgürlük için beraber değilmişiz gibi, haksızlığa karşı beraber mücadele etmiyormuşuz gibi, azınlıkların ve ezilenlerin yanında beraber kenetlenmiyormuşuz gibi, otoriteye karşı ortak duruş sergilemiyormuşuz gibi ötekileştiriyoruz. Dışlanıyoruz. Olağanüstü durumlarda kurulan bireysel güven ve ittifak ortamı, üniversite arkadaşlarının arasına girince ’sırf eğlence olsun diye’ yerini homofobi, transfobi, mizojeni ve zorbalık kültürüne bırakıyor.”

Üniversitenin önemli bir bölümünün ticarî kaygılardan ötürü öğrencilerin kullanıma kapatıldığına dikkat çeken Cins Arı, esas sorunun ahlak değil üniversitenin ticarileşmesi olduğunu söyledi:

“Okulun içinde bulunduğu ’ticarileşme’ sorunu saptırılıp, konsere gelenlerin kıyafetlerinin genel ahlaka uymayışı üzerinden birçok nefret söylemi yapılıyor. Kadın olma, kadınsı olma, feminenleşme erkek katılımcılara yönelik bir hakaret olarak kullanılıyor. Halbuki bir cinsiyetten olma ya da olmama nasıl hakaret olarak kullanılabilir?”

* bianet'in derlediği bu haber kaosgl.org'dan alınmıştır.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2014, 13:53
YORUM EKLE