"Hollanda'dan mağduriyet devşiriliyor, vekillerin Türkiye'deki şehirlere engeli unutuluyor"

"Diplomasi, sanki bir suç işlenmiş gibi gizlice bir bakanı başka bir devlete sokmaya çalışmak gibi çocukluklarla yürütülmez"

"Hollanda'dan mağduriyet devşiriliyor, vekillerin Türkiye'deki şehirlere engeli unutuluyor"

Özgür Mumcu, Hollanda ile Türkiye arasında yaşanan "ziyaret" krizini bugünkü köşesine taşıdı.

AKP hükümetinin daha önce HDP’li vekillerin Cizre'ye girmesine izin vermediğini hatırlatan Mumcu, "Hollanda'dan mağduriyet devşirilirken, milletvekillerinin Türkiye sınırları içindeki şehirlere girmesinin engellendiği akıllara gelmiyor" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "uçuş izni"ni iptal eden Hollanda hükümeti, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'yı da sınır dışı etmiş bunun üzerine AKP hükümeti ile Hollanda hükümeti arasında kriz  büyümüştü.

Özgür Mumcu'nun Cumhuriyet'te, “Düşman Kardeşler” başlığıyla yayınlan yazısının ilgili bölümü şöyle:

Kendi bakanlarının Rotterdam’a alınmaması üzerinden mağduriyet devşirilirken Türkiye Cumhuriyeti’nin iki bakanı da dahil olmak üzere bu Meclis’in milletvekillerinin Türkiye sınırları içindeki şehirlere girmesinin engellendiği akıllara gelmiyor.

Diplomasi, sanki bir suç işlenmiş gibi gizlice bir bakanı başka bir devlete sokmaya çalışmak gibi çocukluklarla yürütülmez. Büyüklerinden yeni öğrendiği argoyu yerli yersiz kullanan bitirimler gibi küfretmek özgüven değildir. Aksine özgüveni değil, aşağılık kompleksini gösterir.

Hollanda’nın yaptığı Batı’daki aşırı sağ dalganın nereye vardığını anlatan işgüzar bir eylem. Ayrıca kavga eder gibi gözüken popülist aşırı sağın aslında birbirini karşılıklı nasıl beslediğini de anlıyoruz. Bu kavgadan şimdiden düşman kardeşler AKP ve Geert Wilders kazançlı çıkmışa benziyor.

Parti çıkarları milli çıkar değildir. Daha evvel Batı’nın Türk siyasetçilerine karşı aldığı tedbirleri destekleyenlerin yeni öğrenilmiş “antiemperyalist” cakaları gerçek değildir. Ülkesinde gazeteciler ve milletvekilleri tutukluyken ifade özgürlüğünden bahsetmek inandırıcı değildir.

Yazının tamamı 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2017, 19:23
YORUM EKLE