Hizbullah’a da legalite yolları kapatılıyor mu?

Mustazaf-Der'in kapatılmasına Yargıtay'dan onay geldi…

Hizbullah’a da legalite yolları kapatılıyor mu?

Diyarbakır 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nce Hizbullah'ın amacı doğrultusunda faaliyet gösterdiği gerekçesiyle kapatılmasına hükmedilen Mustazaf-Der ile ilgili karar, Yargıtay tarafından onandı. KCK operasyonlarıyla 8 bine yakın Kürt siyasetçinin tutuklanması legal siyasetin önünün tıkanması olarak tepki çekerken, Hizbullah’a yakın Mustazaf-Der’in de kapatılması kaygı uyandırdı.

 

Merkezi Diyarbakır'da bulunan ve son yıllarda Kutlu Doğum Haftası'nda organize ettiği mitinglere binlerce kişiyi toplamasıyla dikkat çeken Mustazaflar ile Dayanışma Derneği (Mustazaf-Der) ile ilgili son hüküm verildi. Diyarbakır 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 2010 yılında Mustazaf-Der ile ilgili vermiş olduğu kapatma kararını değerlendiren Yargıtay, kararı onayarak derneğin kapatılmasına hükmetti.

 

Hükümet ve yargının Hizbullah’ın legalleşmesine destek vermek yerine bunun önünü kesmeye yönelik aldığı karar dikkat çekti. Bilindiği gibi Hizbullah uzun süredir silahlı eylemlerini duyurmuş ve legal alanda faaliyet yürütmeye başlamıştı. Hizbullah davası sanıkları da örtülü bir af izlenimi verecek şekilde cezaevlerinden çıkarılmıştı. Hizbullah hareketiyle bağlantılı derneklerin İslami kesim üzerinde etkili hale gelmesi, düzenlediği kitlesel mitingler ve partileşeceği yönünde çıkan haberlerin AK Parti’nin Hizbullah’ı kriminalize etmeye çalıştığı yorumlarına yol açtı.

 

Devlet Hizbullah’ı bir dönem PKK’ye karşı kullanmaya çalışmış, bu süreç PKK’ye sempati besleyen yüzlerce Kürt’ün satırla, Takarof marka silahla, ya da domuz bağıyla öldürülmesiyle sonuçlanmıştı. Hizbullah son süreçte bu dönemin özeleştirisi olarak değerlendirilebilecek açıklamalar yapmıştı.

 

KAPATMAYA GİDEN SÜREÇ

24 Nisan 2007 tarihinde, Hizbullah davasından 10 yıl hüküm giyen Mehmet K. ile Mustazaf-Der üyesi kardeşinin de aralarında bulunduğu 5 kişi, Mardin'de Ş.Ç. adlı kişiyi gasp ettikleri gerekçesiyle Adana'da yakalandı. Kaçak sigara sattıkları belirlenen bu kişilerle bağlantılı oldukları tespit edilen ve çoğu Mustazaf-Der Konya ve Adana şubelerine üye 45 kişi yakalanıp tutuklanarak cezaevine konuldu. Soruşturmayı genişleten Adana Cumhuriyet Savcılığı, Mustazaf-Der'in, Hizbullah örgütü ile bağlantılı olduğunu ve Hizbullah'ın yayın organı olduğu belirtilen İnzar Dergisi'nin dağıtımını organize ettiğini tespit etti. Savcılık, derneğin genel merkezinin Diyarbakır olması nedeniyle, soruşturma dosyasını Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndererek, iddiaların araştırılmasını ve Medeni Kanun ve Dernekler Kanunu hükümleri gereği, Mustazaf-Der hakkında kapatma davası açılmasını istedi. Dernek ile ilgili yargılamayı tamamlayan Diyarbakır 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, 2010 yılında Mustazaf-Der'in feshedilmesini kararlaştırdı.

 

BAŞBAKAN TÜZEL KİŞİLİK CEZALANDIRILMAMALI DİYORDU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 2 gün önce şike tartışmasıyla ilgili şöyle demişti:

“Tüzel kişiler cezalandırılmamalı, gerçek kişiler cezalandırılmalı. Ben demokrasilerde de, siyasi partilerde de bunu savunuyorum. Siz tüzel kişileri cezalandırdığınız zaman, bu tüzel kişiliğe gönül veren binlerce, on binlerce, milyonlarca insanı cezalandırıyorsunuz. Bu tüzel kişilikte yetkiyi almış suçu işleyenler varsa onlar cezalandırılsın. Niye kalkıp da o tüzel kişilik cezalandırılıyor. Siyasi partilerden biliyorsunuz, artık bu işten gına getirdik. Dört kere, beş kere kapatılan partiler var. Değil mi? Ne oldu yani kapattınız, partilere de bu partiler yok oldu mu? Hele hele bazıları güçlenerek geldi, artık birilerinin görmesi lazım.”

 

Başbakan’ın bu tür söylemleri şike davasında etkili olurken siyasi ve toplumsal sonuçları olan bu davada uygulanmaması dikkat çekti.

 

DERNEK, KARARA TEPKİ GÖSTERDİ

11 Eylül 2004 tarihinden bu yana 20 merkezde faaliyet gösteren Mustazaf-Der yönetimi, kapatma kararıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi: "Sosyal, kültürel ve özellikle ekonomik yönden mağdur ve mahrum bırakılmış olan halkımızın toplumsal bir silkinişle yeniden kalkınması ve inşası yolunda faaliyetler yürüten derneğimiz, hukuk cinayeti olarak nitelendirilebilecek bir kararla kapatılmıştır. Tamamen haksız ve hukuksuz bir şekilde verilen/onanan kapatma kararına ilişkin şubelerimizin katılım göstereceği istişare toplantısının ardından, verilen kararla ilgili bilgilendirme ve basın açıklaması yapılacaktır."

 

Genel Başkan Hüseyin Yılmaz'ın, şube başkanları ile birlikte kapatma kararına ilişkin Diyarbakır'da basın toplantısı düzenleyeceği belirtildi.


DEMOKRAT HABER

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2012, 01:59
YORUM EKLE