Her 10 Türkiyeli’den altısı gözaltında işkence göreceğinden emin

Uluslararası Af Örgütü 21 ülkede işkenceye dair görüşlerini araştırdı

Her 10 Türkiyeli’den altısı gözaltında işkence göreceğinden emin

Uluslararası Af Örgütü aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 21 ülkede 21 binden fazla insanın işkenceye dair görüşlerini araştırdı. Araştırmaya göre, Türkiyelilerin çoğunluğu gözaltında işkence göreceğinden emin.

Aralık 2013 ve Nisan 2014 tarihleri arasında yapılan araştırmada, katılımcılardan ‘Tamamen katılıyorum‘, ‘Kısmen katlılıyorum / Katılmıyorum‘ ya da ‘Kesinlikle katılmıyorum‘ diye şu üç cümleyi yanıtlaması istendi:

- Gözaltına alınırsam başıma kötü bir şey gelmez.

- İşkenceyle mücadele önemli, çünkü işkencenin her tür insan onuruna aykırıdır ve insan hakları ihlalidir.

- Halkı koruyacak bazı bilgilerin elde edilmesi uğruna işkence gerekebilir ve anlayışla karşılanabilir.

Bu sorulara Türkiye’den verilen yanıtlar şöyle oldu:

Türkiye’deki katılımcıların yüzde 58′i gözaltında güvende olmayacağını belirtirken, yüzde 36′sı aksi yönde görüş belirtti. Türkiye yüzde 58′lik oranla 21 ülke arasında Pakistan ve Kenya ile birlikte üçüncü sırada yer aldı. İlk sırada Brezilya’nın (yüzde 80), ikinci sırada Meksika’nın (yüzde 64) yer aldığı listenin son sıralarında ise Kanada (yüzde 21), Avustralya (yüzde 16) ve Britanya (yüzde 15) bulunuyor.

Genel olarak bu soruya cevap veren her 10 kişiden dördü işkence ihtimalinden bahsetti.

Türkiyeli katılımcıların yüzde 84′ü işkenceyi önlemek için için yasalar getirilmesi gerektiğini ifade ederken, sadece yüzde 13′lük bir kesim bunlara gereksinim olmadığını dile getirdi.

Bu önlemleri en fazla isteyenler Güney Koreliler ve Yunanlar (yüzde 89) olurken, 21 ülke arasında en düşük oran Hindistan (yüzde 73), Arjantin (yüzde 72) ve Peru’da (yüzde 71) kaydedildi.

Araştırmaya katılanların genel olarak yüzde 82′si bu yasalara ihtiyaç olduğunu belirtti.

Türkiyelilerin yüzde 65′i işkencenin hiçbir şekilde meşrulaştırılamayacağını, yüzde 32′si ise bilgi almak için kabul edilebileceğini belirtti. Türkiye yüzde 65′lik oranla meşrulaştımaya karşı çıkan ülkeler arasında 13′üncü sırada yer aldı.

Çin ve Hindistan yüzde 74′le işkenceyi belli durumlarda kabul edilebilir gören ülkeler olurken, onları Kenya (yüzde 66), Nijerya (yüzde 64) ve Pakistan (yüzde 56) takip etti.

Yunanistan (yüzde 12), Arjantin (yüzde 15) ve İspanya (yüzde 17) ise işkenceye her durumda en çok karşı çıkan ilk üç ülke oldu.

Genel sonuçlara bakıldığında ise, yüzde 60 ‘İşkence kabul edilemez’, yüzde 36 ise ‘Bilgi almak için kabul edilebilir’ dedi.

Araştırmaya Türkiye haricinde Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Şili, Çin, Almanya, Yunanistan, Hindistan, Endonezya, Kenya, Meksika, Nijerya, Pakistan, Peru, Rusya, Güney Kore, İspanya, Britanya ve ABD katıldı. (diken)

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2014, 21:32
YORUM EKLE