Helikopterden atılan köylülerin avukatları AYM’ye başvurdu

Çatak’ta operasyona çıkan askerlerce gözaltına alındıktan sonra helikopterden atılan Osman Şiban ve Servet Turgut’un avukatları, hak arama hürriyetlerinin kısıtlandığı gerekçesiyle AYM’ye başvurdu

Helikopterden atılan köylülerin avukatları AYM’ye başvurdu

Van’ın Çatak İlçesi’ne bağlı Çığlıca Köyü’nün Sürik (Yoğurtlu) Mezrası’nda 11 Eylül’de operasyona çıkan askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra helikopterden atılan Osman Şiban ve yaşamını yitiren Servet Turgut’un avukatları, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.  
 
Mezopotamya Ajansı tarafından kamuoyuna duyurulan olaya ilişkin başlatılan soruşturma dosyasındaki gizlilik kararı ise devam ediyor. 
 
KÖYLÜLERİN TANIKLIĞI DİNLENDİ
 
Dosya hakkında detaylı bilgilere ulaşılamazken, 4 köylünün tanıklığına başvurulduğu öğrenildi. Köylülerin ifadelerinde, Şiban ve Turgut'un yanlarında sağ alınarak helikoptere götürüldüğü ve olay günü yaşanılanları anlattığı bilgisine ulaşıldı. 
 
Yaşamını yitiren Turgut ile Şiban'ın avukatları, “Hak arama hürriyeti ve adil yargılama” haklarının engellendiği gerekçesiyle AYM’ye başvurdu. Avukatlar başvuruda, müşteki taraf oldukları halde soruşturma dosyasındaki kısıtlılık kararı nedeniyle hak arama hürriyetlerinin kısıtlandığını belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2020, 11:10

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER