HDP’nin Diyarbakır mitingine saldırıyla ilgili 14 polise dava

Saldırıda 5 kişi yaşamını yitirmişti

HDP’nin Diyarbakır mitingine saldırıyla ilgili 14 polise dava

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP’nin 5 Haziran 2015 tarihinde Diyarbakır’da düzenlediği seçim mitingine yönelik IŞİD tarafından gerçekleştirilen iki ayrı bombalı saldırıda, gerekli güvenlik tedbiri almayan ve asker kaçağı olan IŞİD üyesi Orhan Gönder hakkında yasal işlem yapmayan polisler hakkında yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak iddianame hazırladı.

28 ay sonra hazırlanan iddianame, Diyarbakır 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede, patlamanın yaşandığı alanda görevli polisler A.T., A.D., A.K., D.U., F.D.,  H.Y., , H.Y., .K.A., K.K., M.S., M.A.C., M.Y.Ö., M.D. ve M.İ.B. hakkında “Görevi kötüye kullanmak” suçunu işledikleri iddiasıyla 3’er aydan 1’er yıla kadar hapis ile cezalandırılmaları istendi.

POLİSLERİN SORUŞTURMA İZNİNE YAPTIĞI İTİRAZ REDDEDİLMİŞ 

İddianamede, bombalı saldırıda mitinge katılan 5 kişinin yaşamını yitirmesi ve yüzlerce kişinin yaralanması ile ilgili emniyet görevlileri hakkında Diyarbakır Valiliği’nden soruşturma izni istendiği belirtildi. Diyarbakır Valiliği İl İdare Kurulu Müdürlüğü’nün, 30 Temmuz 2015 tarihli 2015/94 sayılı kararıyla, patlamanın yaşandığı miting alanı ve çevresinde gerekli güvenlik tedbirlerini tam olarak uygulamayan ve bombalı saldırıyı gerçekleştiren Orhan Gönder’in otel konaklaması sırasında yoklama kaçağı olarak arandığının tespit edilmesine rağmen KİHBİ üzerinden sorgulama yapmayan polis ve amirleri hakkında soruşturma izni verildiği hatırlatıldı.

‘POLİSLER İHMALKAR DAVRANDI’

Miting alanı ve çevresinde güvenlik tedbirlerinin tam olarak uygulanmaması ile ilgili polisler hakkında şu tespitler ve suçlamalara yer verildi: “Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünün 04/06/2015 tarih ve 2674 sayılı yazılı emri ile miting alanı ve çevresinde patlayıcılara karşı arama görevi verilmesine ve tedbir alınılmasının istenmesine rağmen, şüphelilerden 3. Sınıf Emniyet Müdürü K.A’nın, Komiser A.K’nin, polis memurları M.S., A.D. ve M.D’nin, patlayıcının olay öncesinde saklandığı Farabi Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesinde arama faaliyetinde bulunmadıkları.

Şüphelilerden 4. Sınıf Emniyet Müdürü F.D. ve komiser M.A.C’nin Farabi Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesinde tedbir almadıkları, 2. Sınıf Emniyet Müdürü şüpheli M.İ.Y’nin miting alanında emniyet tedbirlerinden sorumlu müdür olarak yetki ve sorumluluğunda bulunan emniyet tedbirlerinin alınması hususunda ihmalkar davrandığı, bu kapsamda; şüphelilerin suç tarihinde görevlerinin gereklerini yapmakta ihmal göstermeleri neticesinde terör eyleminin önlemediği, bu suretle üzerlerine atılı bulunan ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma suçunu işledikleri anlaşmıştır.”

(Kaynak: Mezopotamya Ajansı)

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2017, 19:55
YORUM EKLE