HDP’nin broşürleri yasaklandı

HDP’nin referandum çalışmaları kapsamında “Tenê NA be” başlığıyla Kürtçe olarak hazırladığı el broşürleri, Çukurca Cumhuriyet Başsavcılığı’nca “Örgüt propagandası” içerdiği iddiasıyla yasaklandı.

HDP’nin broşürleri yasaklandı

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde 8 Nisan günü HDP ilçe binasına yapılan baskında polislerce el konulan “Tenê NA be” başlıklı el broşürleri yasaklandı. HDP’nin referandum çalışmaları kapsamında Kürtçe olarak bastığı ve tüm Türkiye’de partililerce dağıtılan broşürler için inceleme yapan Çukurca Cumhuriyet Başsavcılığı broşürlerin “Örgüt propagandası” içerdiğini ileri sürerek yasakladı. 

dihaber'de yer alan habere göre, broşürde Kürtçe olarak yer alan HDP eş genel başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın tutuklamasına yönelik tepki, savcılıkça “Kürtlerin rehber partisini kapattılar” şeklinde yanlış çevrilirken, broşürde Enstitüya Kurdî ve Navenda Çanda Mezopotamya gibi kurumların kapatılması işaret edilerek tek dile yapılan vurgu ise “PKK/KCK terör örgütü ile iltisaklı olması sebebiyle kapatılan yayın kuruluşları” şeklinde değerlendirildi. Ayrıca broşürde yer alan “Cizre, Sur, Nusaybin, Şırnak, Silvan, İdil, Yüksekova’yı harap ettiler” ve “Roboski ve Cizre’deki suçların mahkemesi yapılmadı” gibi söylemlerin de “Örgüt propagandası” içerdiği savunuldu. 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2017, 16:29

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER