HDP’li Feleknas Uca için hapis istemi

HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca hakkında da hapis istemiyle dava açıldı,

HDP’li Feleknas Uca için hapis istemi

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca hakkında, ‘örgüt propagandası’ gerekçesiyle, iddianame hazırlandı.

ANF'nin haberine göre, “Silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla suçlanan HDP Milletvekili Uca için 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Geçen ay Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Uca hakkındaki bütün dosyalar birleştirilip tek bir dosyaya dönüştürüldü. Suçun niteliği ise “silahlı terör örgütüne üye olmak” olarak dönüştürüldü.

Dönüştürülen bu dosyaya ilişkin iddianame de hazırlandı. İddianamede Feleknas Uca’nın farklı tarihlerde yaptığı konuşmalar, basın açıklamaları ‘suç delili’ olarak gösterilirken ‘terör örgütü propagandasına dönüşen 6 gösteriye katıldığı’ ifade edildi.

Bunlardan biri Uca’nın 2015 yılının Mayıs ayında Diyarbakır Bağlar’daki “Kadınlar Yaşam İçin Buluşuyor” etkinliğinde IŞİD’e karşı savaşan kadınlarla ilgili ifadeleri oldu.

Uca’nın “Kürt kadınları Ortadoğu’da, Şengal’de, Kobanê’de tecavüzcülere teslim olmamak için, onurlarını korumak için kendilerini aşağı attılar ve onurlarına sahip çıktılar. Onun için de Özgürlüğün sembolleri YPJ, YPG, HPG’dir” sözleri, “örgüt propagandası” olarak nitelendirildi.

Söz konusu iddianamede “Şüphelinin konumu, hitap edilen kitle ile algılanma biçimi dikkate alındığında konuşmalarının düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kabul edilmeyeceği” ifadesine yer verildi.

HDP Milletvekili Uca için 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2016, 09:45

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER