HDP’li Aydoğan: Anayasa'ya aykırı olarak tutuklandık

Nursel Aydoğan’ın, davası 7 Mart 2017 tarihine ertelendi

HDP’li Aydoğan: Anayasa'ya aykırı olarak tutuklandık

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Mersin 2. Ağır Ceza Mahkmesi'nde dün görülen davanın duruşmasına SEGBİS yöntemi ile bağlandı.

Aydoğan savunmasında, “Anayasa’ya eklenen 20. Madde ile yasama dokunulmazlıkları kaldırılmıştır. Her ne kadar 20. Madde ile o tarihe kadar gelen fezlekeler ile ilgili yargılama yolu açılmışsa da, 83. Madde’deki yasama dokunulmazlığı hükümlerine ve tutuklama yasağına rağmen, ben de dâhil olmak üzere bir kısım milletvekili Anayasa’ya aykırı olarak tutuklanmıştır. Milletvekilinin tutuklu olarak yargılanamayacağına yönelik Anayasa Mahkemesi kararları mevcuttur” dedi.
 
Duruşmayı HDP Batman Milletvekili Saadet Becerekli, HDP Mersin İl Örgütü üye ve yöneticileri takip etti. Dava 7 Mart 2017 tarihine ertelendi.
 
Nursel Aydoğan duruşmada şunları ifade etti:
 
Öncelikle ben bir milletvekiliyim. TC Anayasası, 12 Eylül darbe döneminden sonra düzenlenen darbe anayasası olmasına rağmen, 83. Maddesi’nde milletvekili dokunulmazlığı güvence altına alınmıştır. Ancak yargılama süresi öncesinde, Anayasa’ya eklenen 20. Madde ile yasama dokunulmazlıkları kaldırılmıştır.
 
Her ne kadar 20. Madde ile o tarihe kadar gelen fezlekeler ile ilgili yargılama yolu açılmışsa da, 83. Madde’deki yasama dokunulmazlığı hükümlerine ve tutuklama yasağına rağmen, ben de dâhil olmak üzere bir kısım milletvekili Anayasa’ya aykırı olarak tutuklanmıştır.
 
Milletvekilinin tutuklu olarak yargılanamayacağına yönelik Anayasa Mahkemesi kararları mevcuttur. Tutuklu yargılamalar ile ilgili olarak gerek Anayasa Mahkemesi’ne gerekse AİHM’ye müracaatlarımız bulunmaktadır.
 
Öncelikle suçlama ile ilgili olarak, iddianame ve tutanaklarda da belirtildiği üzere ve okuduğum kadarıyla da, Fransa’nın başkenti Paris’te öldürülen ve iddianamede de isimleri geçen Fidan Doğan, Leyla Şaylemez ve Sakine Cansız’ın katledilmeleri ile ilgili olarak yapılan etkinliğe katıldım.
 
Ancak kanaatime göre, mezarlıkta bulunma sürecinde dinlemeler uzaktan yapıldığı için, konuşmalarımıza çıkarmalar ve düzenlemeler yapılmak suretiyle, suça dayanak olacak şekilde iddianamelerde yer verilmiştir.
 
Hatırladığım kadarıyla yaptığım konuşmada, özellikle Paris’teki kadın ölümlerinin devam eden barış sürecini ortadan kaldırmaya yönelik bir komplo olduğunu, bu komplonun faillerinin ortaya çıkarılması gerektiğini, özellikle suçu işlediği iddia edilen Ömer Güney isimli şahsın Türkiye ile görüşme trafiği ve Türkiye’de yargılanması gerektiği yönünde; yine kadın ölümleri nedeniyle kadınlara yönelik bir ders verilmeye çalışıldığı, ancak bunun önüne geçilemeyeceği, sindirilemeyeceği, korkutulamayacağı yönünde beyanlarda bulundum.
 
Aynı zamanda Silopi’de çatışma sürecinde sokakta bulundukları sırada, bir mahalleden başka mahalleye geçtikleri sırada öldürülen DBP Parti Meclisi üyesi Seve Demir ile Kadın Meclisi üyeleri, hatırladığım kadarıyla Pakize Nayır ve Fatma Hanım ile ilgili olarak beyanlarda bulundum. Bunlar düşünce ve ifade hürriyeti kapsamında yapılan açıklamalardır.

(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2016, 21:58

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Veli
Veli - 4 yıl Önce

Anayasami kalmiş

SIRADAKİ HABER