HDP’den Mahmut Alınak açıklaması

13 Şubat günü Kars’ta evine yapılan operasyon sonucu gözaltına alınan Kürt siyasetçi ve yazar Mahmut Alınak, TCK 302’den tutuklandı

HDP’den Mahmut Alınak açıklaması

Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü, MYK Üyesi ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Kürt siyasetçi ve yazar Mahmut Alınak’ın tutuklanmasına tepki gösteren bir açıklama yaptı.

Başaran, “Türkiye’de tüm baskılara ve tehditlere rağmen “onur kavgası” veren siyasetçilerin varlığına tahammül edemeyen bir iktidar var. Hukuku, adaleti ve insan haklarını her gün ayaklar altına alıp çiğneyen, demokratik siyasete kelepçe vurmak isteyen bu iktidar; daha önce 9 defa tutuklanan Mahmut Alınak’ı tutuklayarak ve cezalandırarak susturamayacağını hala anlamamaktadır. Mahmut Alınak da kendi halkının değerleri ve onuru için mücadele etmekten vazgeçmeyecektir. Bu nedenle iktidar, insan hak ve özgürlüklerini hiçe sayan siyasi soykırım saldırılarını bir an önce sonlandırmalıdır” dedi.

Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü, MYK Üyesi ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın açıklaması şu şekilde:

“Bugün Kars Sulh Ceza Hakimliğince örgüt üyeliği suçlamasıyla, yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen, tutuklanmasına karar verildi.

Alınak cezaevine götürülürken, adliyede bulunan kolluk tarafından kendisine hukuksuz bir şekilde zorla kelepçe takılmak istendi.

Türkiye’de tüm baskılara ve tehditlere rağmen “onur kavgası” veren siyasetçilerin varlığına tahammül edemeyen bir iktidar var.

Hukuku, adaleti ve insan haklarını her gün ayaklar altına alıp çiğneyen, demokratik siyasete kelepçe vurmak isteyen bu iktidar; daha önce 9 defa tutuklanan Mahmut Alınak’ı tutuklayarak ve cezalandırarak susturamayacağını hala anlamamaktadır.

Gücünü halktan alan siyasi bir hareket, tutuklama, gözaltı ve kelepçelerle bitirilemez. AKP-MHP ittifakı da bu tarihsel gerçeği yaşayarak öğrenmeye mahkûmdur.

Mahmut Alınak da kendi halkının değerleri ve onuru için mücadele etmekten vazgeçmeyecektir. Bu nedenle iktidar, insan hak ve özgürlüklerini hiçe sayan siyasi soykırım saldırılarını bir an önce sonlandırmalıdır.”

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2020, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER