HDP ve DBP'nin 'Demokrasi Nöbeti'ne polis baskını

HDP ve DBP'nin 'Darbeye hayır, demokrasi hemen' nöbet eyleminin yapıldığı Hakkari belediye binası önündeki çadırı polis bastı

HDP ve DBP'nin 'Demokrasi Nöbeti'ne polis baskını

Hakkari'de Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından darbeye karşı 'Darbeye hayır, demokrasi hemen' nöbet eylemi dün akşam saatlerinde belediye binası önünde kurulan çadırda başladı.

HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, Belediye Eş Başkanı Fatma Yıldız, HDP, DBP ve bazı kitle örgütü temsilcilerinin katıldığı nöbet eyleninin yapıldığı çadıra polis ekipleri tarafından baskın düzenlendi.

Baskında, üzerinde 'Barışa sahip çıkıyorum, darbeye direniyorum', 'Emeğime sahip çıkıyorum, darbeye direniyorum', 'Tecride hayır, çözüm imralı'da' yazılarının bulunduğu dovizlere de el konuldu. İncelemelerin ardından dövizler parti yetkililerine teslim edildi.

HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, yaptığı konuşmada 15 Temmuz'daki darbe girişimine değindi. Akdoğan, "Türkiye tarihinde ilk defa bir parlementoya, ülkenin vatandaşlarının vergileriyle alınan savaş uçaklarıyla bir parlemento bombalandı. Askere ve koruculara dokunulmazlık zırhı getirilirken, buna ilişkin net duruşunu koyan HDP'nin siyaseti oldu. Aslında hem sivil, hem askeri darbeye karşı duruşunu net ortaya koyan bu harekettir. Bakın bu akşam bile burada Türkiye'de kanın durması adına, Türkiye'de yeniden bir çözüm sürecine evrilmesi adına adımlar atarken, Demokrasi çadırı diyoruz. Darbelere hayır, demokrasi hemen diyoruz. Buna rağmen buranın basılması aslında neye hizmet edildiğini de gösterdi" dedi.

Kaynak: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2016, 14:09
YORUM EKLE