HDP, tutuklamalarla ilgili AİHM'i bilgilendirdi

Komisyon ilk olarak tutuklamalar ile ilgili olarak AİHM’i acil olarak bilgilendirirdi

HDP, tutuklamalarla ilgili AİHM'i bilgilendirdi

HDP, Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile 7 milletvekillerinin tutuklanması üzerine HDP hukuk komisyonu öncülüğünde, geniş bir hukuk komisyonu ile çalışmalara başladığı belirtildi.

HDP, ilk olarak tutuklamalar ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ni (AİHM) bilgilendirirken, başta Anayasa Mahkemesi olmak üzere yapacakları başvurular hakkında dosyalar hazırladığı öğrenildi.

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Grup Başkan Vekili İdris Baluken, Milletvekilleri Selma Irmak, Leyla Birlik, Gülser Yıldırım, Nursel Aydoğan, Ferhat Encü ve Abdullah Zeydan'ın tutuklanıp cezaevine konulmasından sonra yapılacak hukuki çalışmalar ve girişimler için HDP Hukuk Komisyonu öncülüğünde hukukçulardan oluşan geniş kapsamlı bir komisyon oluşturuldu.

Komisyon ilk olarak tutuklamalar ile ilgili olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ni acil olarak bilgilendirirken, yapılacak başvurular konusunda da dosyalar hazırlamaya başladı.

Anayasa Mahkemesi'ne başvuru ve tutuklamalara itiraz başta olmak üzere çalışmalarını sürdüren Hukuk komisyonunun özellikle tutuklamadan önce ve sonra Başbakan ile Bakanların gözaltı ve tutuklamalar ile ilgili yaptıkları açıklamaları da inceledikleri ve bunu da hazırlayacakları dosyalara ekledikleri öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2016, 19:10

YORUM EKLE
YORUMLAR
nizamettin aktaş
nizamettin aktaş - 4 yıl Önce

chp hem filem,hem hukuen ülkeyi akp ile birlikte bölmenin ,bölünmeyi red eden kürt siyasal hareketi ve hdp karşısında utanç yaşıyor. akp ve chp bekledikleri silahlı kalkış olayınça hüsrana uğramanın şaşkınliğinı yaşıyor ve korkularını gizlemek için içi boş sözler söylüyorlar.

SIRADAKİ HABER