HDP: Sivas Katliamı’nı unutmuyoruz

HDP'den anma mesajı

HDP: Sivas Katliamı’nı unutmuyoruz

HDP, Sivas Katliamı'nın 25. yılı nedeniyle bir anma mesajı yayınladı.

HDP'den yapılan açıklamada, "Sivas Katliamı’nı yapan zihniyetle bugün iktidarda olan zihniyet arasında büyük benzerlikler vardır" denildi.

HDP'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"25 yıl oldu. 2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal şenlikleri için Sivas’a giden aydın ve sanatçılar göz göre göre katledildi, canlarımız Madımak Oteli’nde yakılarak öldürüldü. 

Aradan bunca yıl geçti, ama yaralar sarılmadı. Çünkü sorumlular bu insanlık suçundan dolayı almaları gereken cezaya çarptırılmadı. Saldırganlar kimi devlet kurumlarınca kollandı. Saldırganları koruyanlar ödüllendirildi. Devlet sadece 2 Temmuz günü katliama seyirci kalmadı, aynı zamanda yargı sürecinin adil bir şekilde sonuçlanmasına da engel oldu. 

Alevi toplumu kendi kültürüne ve kimliğine sahip çıkmaktan dolayı hep ayrımcılığa uğradı, türlü saldırılarla karşı karşıya kaldı. 

Bu katliam hafızamızda ve vicdanlarımızda kolay kolay kapanmayacak bir yara açtı. Bu katliam farklı inançların, kültürlerin ve kimliklerin eşit koşullarda birlikte yaşamalarına, yani demokrasiye karşı olanların marifetiydi. Tekçi anlayışın bir sonucuydu. Nefret suçları ve ayrımcılık açısından yaşanmış en vahşi örneklerden biriydi. 

Sivas Katliamı’nı yapan zihniyetle bugün iktidarda olan zihniyet arasında büyük benzerlikler vardır. 

25 yıl önce Sivas Katliamı’nda kaybettiğimiz canlarımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz. Yaşanan tüm katliamların hesabını sormak için demokrasi, özgürlük, barış, eşitlik ve adalet hedefiyle mücadele edenlerin güçlerini ortaklaştırmalarının önemini bir kez daha vurguluyoruz."

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 19:43

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER