HDP seçim günü için Diyarbakır’da 6 bin kişi görevlendirdi

HDP Diyarbakır İl Örgütü, 31 Mart yerel seçimler öncesi seçim ve sandık güvenliğine ilişkin il binasında basın toplantısı düzenledi

HDP seçim günü için Diyarbakır’da 6 bin kişi görevlendirdi

HDP seçim günü için Diyarbakır’da 6 bin kişi görevlendirdi

HDP, Diyarbakır’da kurulacak 3 bin 624 sandığı korumak üzere 6 bin kişi görevlendirdi. HDP il binasında ve Diyarbakır Barosu tarafından kurulacak iki ayrı kriz merkezinin yanı sıra kent genelinde 120 avukat görev alacak.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, 31 Mart yerel seçimler öncesi seçim ve sandık güvenliğine ilişkin il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan HDP il yöneticisi Mustafa Akengin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet yetkililerinin “beka sorunu” açıklamalarına dikkat çekerek, “Beka sorunumuz yok, onur mücadelemiz var” dedi. 

‘SEÇİMLER ONUR MESELESİDİR’

Kürt seçmenlerin sandık başında hükümetin politikalarına cevap vermesi gerektiğini ifade eden Akengin, “Geleceğimiz için sandıklara gidelim. Saldırılara karşı cevap olalım. Kürtlere karşı yaklaşımlara cevap olalım. Seçimleri onur meselesi olarak görüyoruz. Herkes sandıklara giderek oylarını kullansın, sandıklara sahip çıksın” çağrısında bulundu. 

HDP TARAFINDAN 6 BİN KİŞİ GÖREVLENDİRİLDİ

Diyarbakır’da bin 194 okulda 3 bin 624 sandık kurulacağı bilgisini veren Akengin, “17 bin 857 seçmenin taşındığı, bin 656 seçmen kaydının dondurulduğu bir ortamda seçime gidiyoruz. Kent genelinde HDP tarafından görevlendirilen yaklaşık 6 bin görevli, sandıkları koruyacak. Hukuk Komisyonumuz, Diyarbakır Barosu ile birlikte çalışma yürütüyoruz. Her ilçede itiraza yetkili kişilerle birlikte avukat arkadaşlarımız yer alacak. Aynı zamanda bağımsız gözlemciler çalışma yürütecek” dedi.

142 BELGESİ’NE DİKKAT EDİLMELİ

Güvenlik güçleri için düzenlenen 142 Nolu Belge (Seçim günü görevlendirilen bina sorumlusu, kolluk güçleri, ulaşım görevlileri gibi kişilere oy kullanmaları için verilen belge) ile yapılacak oy kullanımlarına dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulunan Akengin, “Sandık kurulu başkanı bu belgeyi alması gerekiyor. Bazen alınmıyor ve bu belgeyle diğer sandıklarda oy kullanmaya dönüşüyor. Bu konuda tedbirler alınmalı” diye konuştu. 

120 AVUKAT GÖREV ALACAK

HDP Hukuk Komisyonu üyesi avukat Mehmet Öner ise HDP’nin seçim çalışmalarını baskı altında sürdürdüğünü belirterek, “Baskılara rağmen yürütülen çalışmaları boşa çıkarmamak için halk iradesinin sandığa yansıması için seçim günüde özverili ile çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kent genelinde 120 avukat görev alacak. HDP il binasında ve Diyarbakır Barosu’nda iki ayrı kriz masası kurulacak” diye belirtti. (Mezopotamya Ajansı)
 

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2019, 21:19

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adallet
Adallet - 1 yıl Önce

Kurdlerde onur namus varsa diktador re oy vermezler kulak cekilip insanliga dondermek farz olmali dinsiz imana gelmeli

Recep akkalu
Recep akkalu - 1 yıl Önce

Bağımsız habercilik

SIRADAKİ HABER