HDP: Rusya ve Türkiye Çerkes Soykırımını tanımalı

'Çerkesler 156 yıldır adalet arıyor, insanlığın bu büyük dramla yüzleşmesini, yaralarının sarılmasını bekliyor'

HDP: Rusya ve Türkiye Çerkes Soykırımını tanımalı

1864 Çerkes Soykırımı ile igili HDP; Rusya'yı, Türkiye'yi ve dünyayı bu saoykıırmı tanımaya davet etti. HDP tarafından yapılan açıklaamda, "Başta Tarihi/siyasi sorumluluğu olan Rusya Federasyonu'nu olmak üzere, Türkiye'yi ve dünyayı Çerkes soykırımını tanımaya davet ediyoruz" denildi. 

HDP tarafından yapılan açıklama şöyle: 

Bu coğrafyada birlikte yaşayan ve ortak gelecek tasavvur eden halkların tarihinde çok büyük felaketler meydana geldi. Bu felaket ve soykırımlardan biri de 21 Mayıs Çerkes Soykırımıdır.

Anavatanları Çerkesya’nın bağımsızlığını yüzyıllarca işgalcilere karşı savunan Çerkesler 21 Mayıs 1864 yılında Çarlık Rusya'sına yenilip, sürgün yollarına düşürüldüler. Anayurtlarından koparılarak kara ve deniz üzerinden, insanlık dışı koşullarda sürgüne tabi tutuldular. 

Bu sürgünde 1.5 milyon Çerkes topraklarından, yaşam alanlarından koparıldı. Sürgün yollarında ve vardıkları limanlarda 500 binden fazla Çerkes hayatını kaybetti ki bu o dönem Çerkes nüfusunun çok büyük bölümüne denk düşüyordu. Hayatta kalanlar ise Osmanlı’nın iskân politikaları gereği Anadolu, Balkanlar ve Ortadoğu’ya (Suriye, Irak, Ürdün gibi) dağınık bir şekilde yerleştirildiler. Kimlikleri, dilleri, örgütlenmeleri yasaklandı, topraklarından koparılan Çerkesler sürgün yaşadıkları topraklarda asimile edildi.

Çerkesler 156 yıldır adalet arıyor, insanlığın bu büyük dramla yüzleşmesini, yaralarının sarılmasını bekliyor. 

Başta Tarihi/siyasi sorumluluğu olan Rusya Federasyonu'nu olmak üzere, Türkiye'yi ve dünyayı Çerkes soykırımını tanımaya davet ediyoruz. 

Diasporada yaşayan Çerkeslerin yeniden tarihi vatanlarına kayıtsız şartsız dönüşlerinin maddi ve manevi olarak desteklenmesi, bu yüzleşmenin önündeki bütün engellerin kaldırılması insani, vicdani sorumluluk gereğidir.

Çerkeslerin kimliklerini, dillerini, kültürlerini yaşatabilmek için talep ettikleri demokratik hak ve özgürlükleri kabul edilmelidir. 

Bu coğrafyada yaşanan tüm soykırımlar ve katliamlarla yüzleşilmeden yaraların sarılamayacağını biliyoruz. Yaralarımızı sarmanın yolu ise eşit ve özgür bir yaşamdan geçiyor.

Halkların Demokratik Partisi olarak, Çerkes Soykırımını kınıyor, Çerkeslerin haklı taleplerinin her zaman yanında ve takipçisi olacağımızı belirtiyoruz. 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2020, 21:30

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER