HDP önünde eylem yapan anne: Erdoğan’a, herkese seslenelim barış olsun

HDP önünde eylem yapan annelerin eylemi sürüyor

HDP önünde eylem yapan anne: Erdoğan’a, herkese seslenelim barış olsun

Diyarbakır’da Pazartesi gününden bu yana çocukları S. Çetinkaya’dan haber alamayan Fevziye Çetinkaya ve eşi Şahap Çetinkaya ile 4 yıl önce oğlu Azat Akkoyun’un dağa gönderildiğini iddia eden Remziye Akkoyun’un, HDP Diyarbakır İl binası önünde başlattığı oturma eylemi bugün de devam etti. Ailelere, PKK tarafından 2015 yılında alıkonulan asker ve polis aileleri de destek verdi.

6 yıl önce PKK'ye katılan ve İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı “Gri liste”de aranan Arafat Balta’nın annesi Sabiha Balta da dün parti binası önüne gelerek eyleme katıldı. Diyarbakır’ın Dicle ilçesi Kocaalan Mahallesi’nde yaşayan Balta’nın, 6 yıl önce kayıp olan çocuğu için HDP binasının önüne geldiği, ancak bugün yine sabah saatlerinde diğer aile bireyleri tarafından parti binası önünden alınarak evine götürüldüğü görüldü. 

‘NEDEN BURADASINIZ? BİLMİYORUM’  

Bugünkü eyleme katılan ve 5 yıldır oğlu Neşat Koyun’dan haber alamadığını belirten Aysel Koyun ve A Haber muhabirinin arasında geçen diyalog dikkat çekti. A Haber muhabirinin, “Neden buradasınız?” sorusunu Koyun’un “Bilmiyorum” yanıtı verdiği görüldü. Ailelerin zaman zaman HDP binasını hedef alıp taşlamalarına eylemdeki bazı ailelerden tepki geldi.
 
‘BARIŞ OLSUN HEPİMİZE YAZIKTIR’
 
16 yaşındaki oğlu Yusuf Begdaş’ın 5 Mayıs 2019’da kaybolduğunu söyleyerek oturma eylemine katılan Hediye Begdaş, binaya saldıran diğer ailelere “Kırıp dökerek çözüm olmaz. Hepimiz birlik olalım Erdoğan’a, herkese seslenelim bir barış yapsınlar. Hepsi bizim çocuklarımızdır, bütün annelerin yüreği yanmasın artık. Hepimize yazıktır. İki taraf da ölmesin. Ben Erdoğan’a sesleniyorum. Barış olsun artık. Biz de Kürdüz. Tek isteğimiz barış olsun” derken, 24 Temmuz 2015’de PKK tarafından alıkonulan Vedat Kaya’nın babası da Begdaş’ı polise göstererek, “Ne diyor bu kadın” dedi. Beğdaş’ın barış çağrısı aileler arasında tartışmaya neden oldu.

‘KADINLARI BURAYA TOPLAYACAĞIZ’

Suriye'de süren savaşta Türkmendağı bölgesindeki Türkmenlere yardım etmek için kurulan ANDA Kardeşe Vefa Derneği üyeleri de, oturma eylemindeki ailelere yemek dağıtırken, Vatan Partisi üyeleri ise ailelerle birlikte oturdu. Yine aileleri ziyaret eden Diyarbakır Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdulvasi Yaz’ın ailelere “Tüm kadınları buraya toplayacağız” demesi dikkat çekti.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşe ayatac
Ayşe ayatac - 6 ay Önce

4 yıldır 6 yıldır nerde bu aileler şimdimi akılları başlarına gelmis

SIRADAKİ HABER