HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş hakkında tahliye kararı

Tutuklu olarak yargılanan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın tahliye edilmesine karar verildi

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş hakkında tahliye kararı

8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, Beştaş tutuklu bulunduğu Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

SUÇLAMALARI REDDETTİ

Sputnik'te yer alan habere göre Cumhuriyet Savcısı, mevcut delil durumu, suçun vasıf ve mahiyetini gerekçe göstererek, Beştaş'ın tutukluluk halinin devamı yönünde görüş bildirdi. İddianamede yer alan suçlamalara ilişkin savunma yapan Beştaş, üzerine isnat edilen suçlamaları reddederek, tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesini talep etti.

Talebi değerlendiren mahkeme, oy çokluğuyla Beştaş hakkında yurt dışına çıkış yasağı ve tahliye kararı verdi.

Duruşmayı, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, milletvekilleri Ziya Pir, Feleknas Uca, Sibel Yiğitalp, Leyla Birlik ve Mahmut Toğrul ile Beştaş'ın yakınları da izledi.

8.5 YILDAN 23 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

İddianamede, HDP Adana milletvekili Beştaş hakkında, 'Silahlı terör örgütüne üye olmak', 6-8 Ekim olaylarında 'Suç işlemeye tahrik' ve '2911 Sayılı Yasaya Muhalefet' suçlarından 8.5 yıldan 23 yıla kadar hapis ve mahkumiyeti halinde Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesinde öngörülen hak yoksunluklarına hükmedilmesine karar verilmesi isteniyor.
 

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2017, 23:54
YORUM EKLE