HDP'li Uca'dan Bakan Gül'e: Adli Tıp raporuna rağmen uzman çavuş neden serbest bırakıldı?

HDP Milletvekili Feleknas Uca, Batman’da 17 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz eden Uzman Çavuş Musa O.’nun serbest bırakılmasını Meclis’e taşıdı

HDP'li Uca'dan Bakan Gül'e: Adli Tıp raporuna rağmen uzman çavuş neden serbest bırakıldı?

Siirt'te uzman çavuş olan Musa O.'nun tecavüzünden sonra Batman'ın Beşiri ilçesinde yaşamına son vermek isteyen İ.E., kaldırıldığı özel bir hastanede yaşam mücadelesi veriyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca, tedavisi devam eden İ.E.'nin yaşadıklarını ve uzman çavuşun serbest bırakılmasını Meclis gündemine taşıdı. Uzman çavuşun gözaltında verdiği ifadesinde, yaşananları inkar ettiği belirtilen önergede, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e şu sorular yöneltildi: 

“*İ.E’nin canına kastetmesine ve felç kalma ihtimaliyle yaşam savaşı vermesine sebep olan Musa O.’nun işlediği istismar suçu, delil ve Adli Tıp raporuyla ortadayken, serbest bırakılmasının nedeni nedir?

*Tecavüz suçu işleyen failin “alkollüydüm” savunması serbest bırakılmasında etkili olmuş mudur? İ.E’nin ailesinin şikayetinin işleme konulmamasının nedeni nedir? Bunun sorumluları hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır

*Ülkemizde, kadınlara ve çocuklara yönelik, tecavüz, taciz ve şiddetin bu kadar yoğun olduğu bir dönemde tecavüz failinin serbest bırakılması, bu tür suçların daha da artmasına neden olmayacak mı? Cezasızlığın, suça meyilli kişileri cesaretlendirmesi söz konusu değil midir.

*Tecavüz failleri serbest kaldığı sürece kadınlar ve çocuklar, şiddet ve istismardan nasıl korunacaklar? Bunu sağlayacak bir yönteminiz bulunmakta mıdır?

*Son dönemde Kürtlerin yoğunlukla yaşadığı illerde Uzman Çavuşların işledikleri istismar suçları tesadüf müdür? Kürt illerinde yaşanan istismarlara göz mü yumulmaktadır?”

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2020, 13:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Fırat
Ali Fırat - 10 ay Önce

Şerefsiz alçak seni birakan Adaletin Allah belasını versin yaşamayı hak etmiyor sun

SIRADAKİ HABER