HDP'li kadın vekiller: Tecavüzü AKlayamayacaksınız

AKP tarafından Meclis’e getirilen cinsel istismara ilişkin HDP'den tepki geldi

HDP'li kadın vekiller: Tecavüzü AKlayamayacaksınız

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parlamento Kadın Grubu, AKP, "cinsel istismar" suçlarında mağdur ile failin evlenmesi durumunda cezanın ertelenmesini öngören önergeyi Meclis'e sunmasına tepki gösterdi.

HDP tarafından yapılan açıklamada, "Tecavüz asla meşrulaştırılamaz! Tüm kadınlarla birlikte tecavüzcü yasalarınıza karşı direneceğiz" denildi. 
Açıklamanın devamı şöyle:
 
"ÇOCUK İSTİSMARINI SAVUNUYORLAR"

"Adalet Bakanı'nın ve iktidarın önergeden haberi vardı. Adalet Bakanı, Genel Kurul’da önergeyi, kendilerinin hazırladığını gizlemeden açık açık savundu. Madde, tepkilerden çekinildiği için tasarıya konmamış, son dakika bir önergeyle tecavüzcülere affın uygulamaya konulması öngörülmüştü.

Kadın hareketi ve feminist hareketin uzun mücadeleler neticesinde değiştirdiği Türk Ceza Kanununun 'tecavüzcüyle evlendirme maddesi' bugün tekrar geri getirilmek isteniyor. Üstelik de, bunu çocuklar üzerinden yaparak!

Söz konusu kanun değişikliğiyle, bugüne dek çocukları istismar etmiş kişiler, evlenmeleri halinde cezaevine girmekten kurtulacaklar. Karaman’da, Adıyaman’da yayın yasaklarıyla üstünü örtmek istedikleri çocuk istismarını bugün açıkça Mecliste ve televizyonlarda savunmaktan ve yasallaştırmaya teşebbüs etmekten çekinmiyorlar. Asla izin vermeyeceğiz!

Kanun Tasarısının tümünün kabul edilmesi halinde yaşayacaklarımızı düşünmek bile istemiyoruz."

NELER YAŞANACAK?

Açıklamada, tasarıyla birlikte çocukların uğrayacağı ağır hak ihlallerinin seyrine ilişkin de şu ifadeler yer aldı: 

"10 yaşındaki bir çocuğu istismar etmiş bir kimse, çocuk medeni nikah kıyılacak yaşa geldiğinde bu çocukla evlenirse suçu cezasız kalacak. Bu kişinin çocuğun akranı olmasının ya da 50 yaşında, 70 yaşında olmasının hiçbir önemi olmayacak!

Hakimler, 13 yaşında çocukların 50 yaşındaki istismarcılarla rızalarıyla birlikte olduklarına hükmedebilecekler. Dahası, böylesi ilişkilerde rıza aranabilecek! 
Tecavüze uğrayan çocuklar, baskıyla rızaları olduğunu söyleyecekler!

Çocuklarını para karşılığı istismarcılara teslim eden kişiler de evliliğin gerçekleşmesi halinde cezadan kurtulacaklar. Çocuk evliliklerinin altında yatan temel nedenlerden biri de ekonomik zorluklardır. Aileler çevrelerinde toplumsal tepki de olmadığından kız çocuklarını belirli bir para karşılığında erken yaşlarda evlendirme yoluna artık ne yazık ki daha sık başvuracaklar!

Evlilik halinde boşanma durumuna kadar hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın infazının ertelenmesi de istismara uğramış çocuğun tehditle evliliği sürdürmesine neden olacak!"

'ÖMÜR BOYU TECAVÜZ!'

Çocuk yaşta evliliğin 'ömür boyu tecavüz' olduğunun vurgulandığı açıklamada, şöyle devam edildi:

"Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, erken evlilik ve nişanlılık nedeniyle eğitime devam edemeyenlerin yüzde 97.4’ü kız öğrencilerdir. Erken yaşta evlilik içerisine sürüklenen çocukların çoğu, evlilik hayatı boyunca sistematik olarak evlendirildikleri kişinin ve bu kişinin ailesinin fiziksel ve psikolojik şiddetine maruz kalmaktadırlar. Kız çocukların evlendirildikleri kişilerin çoğunun yaşça kendilerinden çok daha büyük oldukları görülmektedir. Çocukların çoğu, hiçbir cinsel bilgi sahibi olmadan evlenmekte, evlendirildikleri kişinin tecavüzüne uğramakta, pek çok sağlık sorunuyla karşı karşıya kalmaktadırlar. 15- 19 yaş arası genç kızlarda birinci sırada ölüm nedeni, hamilelik ve doğumun yol açtığı sorunlardır. Çocuklar, evlendirildikleri kişiler tarafından sosyal çevrelerinden koparılmakta, okula gönderilmemekte ve evden dahi çıkmalarına izin verilmemektedir. Çocuk yaşta evlendirilen kadınların birçoğu, ileri yaşlarda dahi öfke ve birçok psikolojik rahatsızlık yaşamaktadırlar.     

Dün Meclis’te kabul edilen geçici madde, Kanun tümüyle kabul edilip kalıcı hale gelirse bunun anlamı şudur: Tecavüzcüleri hapisten çıkarıp, tecavüze uğrayan çocukları ömür boyu tecavüzcüleriyle hapse koymak!"

HÜSEYİN ÜZMEZ HATIRLATILDI

Bakan Bozdağ'ın, bu kanunla cezaevlerindeki 4000 kişinin serbest kalacağı yönündeki sözlerine atıfta bulunulan açıklamada, "Sormak isteriz, bu hükümden yararlanacak 4000 kişinin kaçı çocuk, kaçı yetişkindir? Bu 'af'la kaç çocuk istismarcısı cezaevinden çıkacaktır; bir zamanların 'Hüseyin Üzmezler'i' gibi! Tutuklu bulunan kişiler dışında cezadan 'kurtarmak' istediğiniz başka 'nüfuzlu' çocuk istismarcıları var mıdır" denildi.

AKP’li pek çok ismin çocuk istismarını meşru gördüğüne dikkat çekilen açıklamada, tasarının oylandığı sırada AKP Milletvekili Adayı Vahdettin İnce'nin, bir televizyon programında 13 yaşındaki kız çocuklarının evlendirilebileceğini söylediği hatırlatıldı. 

'TECAVÜZCÜ YASALARINIZA DİRENECEĞİZ!'

HDP Parlamento Kadın Grubu, açıklamasının sonunda şu ifadelere yer verdi:

"Bu kanun değişikliği, 'Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi'ni ve 'İstanbul Sözleşmesi'ni de açıkça ihlal etmektedir.

Çocuk yaşta evlendirilen akran çocukların durumları bahane edilerek tecavüzcülere, çocuk istismarcılarına cezasızlık getirilemez. Bir mağduriyeti çözmenin yolu, çocukları evlendirmek olamaz, tecavüz asla meşrulaştırılamaz!

Devletin yapması gereken; istismar mağduru çocukları evlendirmek değil; tüm çocuklara özgürce yaşayabilecekleri, eğitim ve sağlık hakkına eşit olarak sahip olabilecekleri bir yaşamı sağlamaktır!

Devletin yapması gereken; tecavüzcüyü hak ettiği en ağır biçimde cezalandırmaktır!

Bu tasarıyı asla kabul etmiyoruz. Tüm kadınlarla birlikte tecavüzcü yasalarınıza karşı direneceğiz. Tecavüzü AKlayamayacaksınız!"
 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2016, 10:32

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER