HDP'li eski vekile hapis cezası

HDP Erzurum eski Milletvekili Seher Akçınar Bayar'a, 'Örgüt propagandası yaptığı' iddiasıyla 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi

HDP'li eski vekile hapis cezası
HDP Erzurum eski Milletvekili Seher Akçınar Bayar hakkında, 7 Haziran 2015 seçim sonuçları açıklandıktan sonra yaptığı konuşmada, "Erzurum Kürdistan'dır, Kürdistan'ın parçasıdır" sözleri üzerine "Örgüt propagandası yaptığı" iddiasıyla açılan davanın karar duruşması Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Bayar'ın katılmadığı duruşmada avukatı Celal Zonguldak hazır bulundu. Bayar'a "Örgüt propagandası" iddiasıyla 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Karara itiraz edeceklerini söyleyen Zonguldak, kararın siyasi olduğunu söyledi.

AVUKAT: ERDOĞAN’DA ‘KÜRDİSTAN’ DEMİŞTİ

Bayar'ın sarf ettiği sözlerin düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Zonguldak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP'li yetkililerin Kürdistan ile ilgili söylemlerini hatırlatarak, "Cumhurbaşkanı Erdoğan da birçok kez Kürdistan kelimesini kullanmıştır, bu coğrafi bir bölgeyi temsil etmektedir. TMK'nin 6 ve 7. maddelerinde geçen ve tamamen düşünceyi ifade eden maddelerle alakalı AHİM başvuruları ve kararları vardır. Söz konusu bir şiddet ve cebir yoksa bunun düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi şeklinde değişiklik yapılmıştır. Bu karar siyasi bir karardır" dedi. 

(Kaynak: DİHA)

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2016, 07:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER