HDP'li Birlik'ten Maliye Bakanı'na: 639 milyon TL'lik polis bariyerleri altın kaplama mı?

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde  639 milyon TL'lik vurgun yapıldığı iddia edildi

HDP'li Birlik'ten Maliye Bakanı'na: 639 milyon TL'lik polis bariyerleri altın kaplama mı?

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde  639 milyon TL'lik vurgun yapıldığı iddia edildi. Konuyu Meclis'e taşıyan HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, sözkonusu paranın ilçeye polis kontrol noktaları için gönderildiği yönünde iddialar olduğunu belirterek, Maliye Bakanı Naci Ağbal’a sorular yöneltti ama cevap alamadı.

İddiaya göre, 2017 yılının Ekim ayında Maliye Bakanlığı, Beytüşşebap Mal Müdürlüğü adına 639 milyon lira gönderdi. Yüklü miktardaki para, İlçe Emniyeti Müdürlüğü’nde mutemetlik görevi yapan Selahattin D. İsimli polis tarafından herhangi bir izin alınmadan, yasalara aykırı şekilde Beytüşşebap Emniyet Müdürlüğü adına açılan başka bir hesaba aktarıldı. Mutemet Selahattin D., parayı almak için Şırnak merkezdeki banka şubesine gitti. Banka görevlileri, devasa miktardaki paranın 17 bin nüfuslu Beytüşşebap gibi küçük bir ilçe için ödenek olarak ayrılmasından şüphelendi. İşlem durdurularak Beytüşşebap Emniyet Müdürü durumdan haberdar edildi.
 


SORUŞTURMA BAŞLATILDI
 


Beytüşşebap Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma üzerine Beytüşşebap Mal Müdürü ile 3 kurum personeli gözaltına alındı, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Polis Selahattin D. söz konusu paradan 7 milyon TL vurgun yaparak kaçmayı başardı.

Bu arada Selahattin D.'nin daha önce “FETÖ” üyesi olduğu iddiasıyla görevden uzaklaştırıldığı öğrenildi.
 


HDP’Lİ BİRLİK MECLİSE TAŞIDI
 


HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik konuyu meclis gündemine taşıyarak, olayı Maliye Bakanı Naci Ağbal’a sordu. Birlik sözkonsu paranın ilçede kontrol noktaları için gönderildiği yönünde iddialar olduğunu belirterek, Bakan Ağbal’a şu soruları yöneltti:
 


Beytüşşebap Mal Müdürlüğü adına gönderilen 639 milyon TL'lik ödenek, Beytüşşebap Emniyet Müdürlüğü adına açılan hesaba neden transfer edilmiştir?
 


639 milyon TL'lik ödenek kim tarafından ve ne için kullanılmak üzere Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesine gönderilmiştir?


639 milyon TL’lik yüksek meblağlı paranın Beytüşşebap'ta kontrol noktalarına kurulan bariyerlere harcandığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise kurulan bariyerler altın kaplama mıdır?
 


Vurgun girişimine ilişkin bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise soruşturma ne aşamadadır? Olayda vurgun girişimi yapanlar ile Ankara Maliye Bakanlığı'nın iş birliği içinde olduğu iddiaları doğru mudur?
 


Beytüşşebap İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde "Fethullahçı Terör Örgütü"nden açığa alındıktan sonra geri dönen ve para işlerine bakan görevli bir polis memuru ile Maliye Bakanlığı’ndaki işbirlikçilerinin vurgun girişiminden dolayı adli ve cezai işlem uygulanmış mıdır?
 


Beytüşşebap Kaymakamı Murat Şener'in, olaya ilişkin herhangi bir değerlendirme yapmamasının nedeni nedir? Bakanlığınız, vurgun girişimine ve yüksek meblağlı paranın akıbetine ilişkin kamuoyunu ne zaman bilgilendirecektir?
 


BAKAN AĞBAL YANITSIZ BIRAKTI
 


Bakan Ağbal, geçtiğimiz günlerde Birlik’in soru önergesine karşılık olarak, olayla ilgili Maliye Bakanlığı tarafından iki Maliye Uzmanı, İçişleri Bakanlığı tarafından bir Mülkiye Müfettişi ve bir Polis Başmüfettişi ile dört denetim elemanının görevlendirildiğini, olayla ilgili inceleme ve soruşturmanın devam ettiğini belirterek, Birlik’in sorularını yanıtsız bıraktı. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2018, 15:42

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER