HDP, DTK, DBP ve HDK: Kobani için 1 Kasım'da sokağa

'1 Kasım Dünya Kobani Günü' için ortak çağrı yapıldı...

HDP, DTK, DBP ve HDK: Kobani için 1 Kasım'da sokağa

Halkların Demokratik Partisi, (HDP) Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ortak bir açıklama yayınlayarak 1 Kasım Dünya Kobani Günü’nde sokağa çıkmaya çağırdı.

Açıklamada, Arjantin’den Hindistan’a Ekvador’dan İtalya’ya kadar dünyanın pek çok ülkesinden, aralarında Noam Chomsky ve Nobel Barış Ödülü Sahibi Adolfo Perez Esquıvel’in de bulunduğu aydınların, “İnsanlık için, Kobani için’ 1 Kasım’da küresel eylem çağrısı yaptıklarını hatırlatan örgütler, tüm dünyanın Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD)karşı Kobani halkının direnişinin bu eylemle selamlayacağını belirtildi.

Uluslararası koalisyonun Kobani’deki direnişe etkili bir şekilde yardım etmediği ve uluslararası yasal yükümlülüklerini yerine getirmediği belirtilen açıklamada “Koalisyonda bulunan bazı ülkeler, özellikle Türkiye, IŞİD’i desteklemekten vazgeçmiyor. Kobani’ye yaşam koridorunu açmıyor, peşmergenin geçişi için bile ayak sürüyor. Zamana yayarak Kobani’nin güçten düşmesini bekliyor” denildi.

“Rojava’daki demokratik özerlik, Suriye’deki bütün halklar için özgür bir gelecek vaat etmektedir. Bu anlamıyla, ‘Rojava Modeli’, Rojava’daki mezhepçi olmayan, laik, demokratik halkların birlik ve çeşitlilik içinde yaşadığı bir modeldir.

“Ortadoğu’da ve ülkemizde demokrasi isteyen herkes, Kobani’deki direnişi desteklemelidir. Yaşam koridoru derhal açılmalıdır. Rojava kantonlarının statüsü bir an önce tanınmalıdır.

“Halkımızı, dünyanın her yerindeki insanlarla birlikte, Kobani ile dayanışmak için 1 Kasım’da sokağa çıkmaya ve demokratik eylemliliği yükseltmeye çağırıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2014, 11:54
YORUM EKLE