HDP'den Minneapolis’e destek: Irkçılığın çirkin bir dışavurumudur

'Amerika'da siyahların tarihsel olarak maruz kaldığı yapısal ırkçılık, polisin vahşeti ve yargı sisteminde ırkçı ayrımcı uygulamalar alabildiğine devam etmektedir'

HDP'den Minneapolis’e destek: Irkçılığın çirkin bir dışavurumudur

George Floyd'un polis tarafından öldürülmesiyle başlayan Minneapolis protestolarına destek mesajı yayımlayan HDP Dış İlişkiler Komisyonu, "Özgür yaşam haklarını ve hak arama mücadelelerini sonuna kadar destekliyoruz” dedi.

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Dış İlişkiler Komisyonu, ABD’nin Minneapolis kentinde beyaz bir polisin George Floyd adlı bir siyah insanı katletmesiyle ilgili yazılı açıklama yayımladı. Komisyon Eş Sözcüleri Feleknas Uca ve Hişyar Özsoy imzasıyla yayımlanan açıklamada, “Beyaz bir polisin George Floyd adlı bir siyah insanı çirkin bir kibir ve ırkçı motivasyonlarla katletmesini lanetliyoruz” diye belirtildi.

Saldırının siyah insanlara yönelik ırkçılık açısından yeni bir durum olmadığına dikkati çekilen açıklamada, “Amerika'da siyahların tarihsel olarak maruz kaldığı yapısal ırkçılık, polisin vahşeti ve yargı sisteminde ırkçı ayrımcı uygulamalar alabildiğine devam etmektedir. ‘Özgür dünyanın lideri’ olduğunu iddia eden bir ülkede üniformalı polisler insanları derilerinin rengi yüzünden sokak ortasında acımasız bir şekilde katledilebiliyor” denildi.
 
‘IRKÇILIĞIN ÇİRKİN DIŞAVURUMU’

Polis şiddeti ve ırkçılığın Türkiye dahil dünyanın bir çok yerinde yaşandığının altı çizilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: "Türkiye dahil dünyanın birçok yerinde hukuk devletinin yerini polis devleti alıyor. Aşırı yetki ve dokunulmazlık zırhıyla donatılmış polis teşkilatları sınıfsal, dinsel, mezhepsel, etnik ve ırksal gerilimlerin yoğun olduğu toplumlarda kamu güvenliğini sağlamak bir yana, ‘azınlık’ toplum ve topluluklara karşı ciddi bir tehdit ve tehlike teşkil ediyor. Arkasına devlet desteği alan polis kutsal yaşam hakkını dahi hiçe saymaktan çekinmiyor. ABD’de sistematik ırkçılığın baskın olduğu polis teşkilatı başta olmak üzere, ırkçılığı ve ayrımcılığı kurumsallaştıran tüm devlet bürokrasisi ve siyasiler George Floyd cinayetinden sorumludurlar. Bu cinayet bir hata veya istisna değil; yapısal ve kurumsal bir olgu olan ırkçılığın çirkin bir dışavurumudur.

DESTEK MESAJ

Umarız bu vahşi cinayet polisi ırkçı şiddet uygulamak ve insan öldürmekten alıkoyacak önlemlerin alınmasına vesile olur. Gerekli siyasi, idari ve hukuki düzenlemeler yapılır. Amerika’da yaşayan siyahların ‘alamadıkları nefesi’ buradan hissediyor, özgür yaşam haklarını ve hak arama mücadelelerini sonuna kadar destekliyoruz."

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2020, 22:52

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER