HDP'den Kemal Türkler açıklaması: Zalimler ve zulüm sürdükçe, direniş her daim var olacak

'Türkiye halkları, demokratik, adil ve barışçıl geleceğe ancak dayanışma ve birleşik mücadele ile varabilir'

HDP'den Kemal Türkler açıklaması: Zalimler ve zulüm sürdükçe, direniş her daim var olacak

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Kemal Türkler'in katledilmesinin 41'inci yıl dönümüne ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu toprakları ve alın terini sömürmek isteyen zalimler ve zulüm sürdükçe, direniş her daim var olacak ve HDP bu direnişin merkezinde yer almaya devam edecektir" denildi.

DİSK'in kurucusu ve ilk Genel Başkanı Kemal Türkler, 22 Temmuz 1980'de İstanbul'daki evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. HDP Emek Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcımız Şaziye Köse Türkler'İn katledilmesinin 41'inci yılında ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.Türkler'in 'evinin önünde alçakça bir saldırıya uğradığının' belirtildiği açıklamada, faillerin cezasızlığına dikkat çekildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) dönemin Genel Başkanı ve işçi lideri Kemal Türkler 41 yıl önce bugün evinin önünde alçak bir saldırı sonucu katledildi.

Saldırganların her zaman korunup kollandığı bu planlı saldırılar Türkiye halklarının bir arada, eşit, özgür ve barış içinde yaşama umuduna karşı saldırılar olarak tarihe geçti.

Ülkeyi yönetenler ve dayandıkları karanlık odaklar, 1980’de Kemal Türkler’in katledilmesinin bugün de Deniz Poyraz’ın katledilmesinin zeminini hazırlayarak esasında Türkiye halklarına karşı nefret siyasetini yaşatmayı sürdürdüklerini ve bundan nemalandıklarını gösterdiler. 

Bizler, ezilenlerin ve emekçilerin kaderinin bir olduğunu biliyor ve her türlü saldırıya karşı 1980’de nasıl dayanışma içerisinde mücadelemizi güçlendirdiysek bugün de aynı şekilde mücadeleyi büyütüp güçlendireceğiz.

Türkiye halkları, demokratik, adil ve barışçıl geleceğe ancak dayanışma ve birleşik mücadele ile varabilir. Gün Kemal Türkler’in mirasının yarattığı ruh ile Soma’daki maden direnişçileri, Malatya ve Adıyaman’daki tütün direnişçileri ile dayanışma içerisinde olma günüdür.

Bugün Türkiye’nin her bir köşesinde hakları için mücadele eden emekçiler, Kemal Türkler ve yoldaşlarının mücadele mirasının devamcısıdır. Bu toprakları ve alın terini sömürmek isteyen zalimler ve zulüm sürdükçe, direniş her daim var olacak ve HDP bu direnişin merkezinde yer almaya devam edecektir.

Kemal Türkler’in mücadelemizde yaşamaya devam eden mirasını daha fazla büyüterek, Kemal Türkler ve arkadaşlarının amaçladığı bir ülkeyi hep birlikte kuracağız. Türkler’i bir kez daha sevgi, saygı ve minnetle anıyor, mücadeleyi büyütme sözümüzü yineliyoruz."

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2021, 16:36

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER