HDP'den Ermeni aydınlar için 100 çan

HDP Şişli İlçe Örgütü'nce düzenlenen ve Kurtuluş Son Durak'tan Pangaltı'ya kadar süren yürüyüş boyunca 100 defa çan çalındı

HDP'den Ermeni aydınlar için 100 çan

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şişli İlçe Örgütü, 1915 Ermeni Soykırımı'nın 100'üncü yılında, sürgüne gönderilen Ermeni aydınlarını anmak için yürüyüş düzenledi. Kurtuluş Son Durak'tan Pangaltı'ya kadar süren yürüyüş boyunca 100 defa çan çalındı.

HDP Şişli İlçe Örgütü'ne üye bir grup, 1915 yılında, 23 Nisan'ı 24 Nisan'a bağlayan gece sürgüne gönderilmek üzere Harbiye Karakolu'nda tutulan ve bir çoğu hayatını kaybeden Ermeni aydınlarını anmak için saat 19.00'da Kurtuluş Son Durak'ta toplandı.

Ellerinde sürgüne gönderilen Ermeni aydınların fotoğraflarını taşıyan grup, 'Soykırımla Yüzleşmeye...' yazılı pankartın arkasında Pangaltı'ya doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca, Ermeni ezgileri eşliğinde, yarın dünyadaki tüm Ermeni kiliselerinde çalınacağı gibi 100 defa çan çalındı.
Pangaltı Metrosu önüne kadar devam eden yürüyüş sonunda, ölenlerin anısına mum yakılıp, kaldırıma karanfiller bırakıldı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan HDP Şişli İlçe Yönetim Kurulu üyesi Melis Tantan, sürgüne gönderilen Ermeni aydınlarını anmak için yürüyüş yaptıklarını belirterek, “Tam 100 yıl önce, bu topraklar, tarihin gördüğü en büyük katliamlardan birisine tanıklık etti. Binlerce yıldır bu topraklarda yaşayan, Anadolu'nun ve bölgenin kadim halklarından Ermeniler ve Süryaniler, 1915 yılında büyük bir soykırıma uğradılar. Yurtlarından sürüldüler, canlarını yitirdiler, malları gasp edildi, binlerce ev, imalathane, kilise ve manastır talan edildi. Gerçek bir barış ve 1915'le gerçek bir yüzleşme için soykırım bir an önce tanınmalıdır. Failler ifşa edilmeli, zararlar tazmin edilmeli, hakikat ve yüzleşme komisyonları kurulmalıdır. Ermenistan'la ekonomik, politik ve diplomatik ilişkiler geliştirilmeli, Türkiye tarafından tek taraflı kapatılan Türkiye-Ermenistan sınırı koşulsuz açılmalıdır" dedi.
Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2015, 23:16

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER