HDP: Cizre’den Yeşil Yol’a, tüm annelerin Anneler Günü'nü kutluyoruz

“Kadınların erkek, yargı, devlet şiddetine karşı yürüttükleri örgütlü kadın mücadelesini sahipleniyoruz”

HDP: Cizre’den Yeşil Yol’a, tüm annelerin Anneler Günü'nü kutluyoruz

HDP Kadın Meclisi, bugün kutlanan Anneler Günü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada AKP hükümetinin kadın politikaları eleştirilirken Cumartesi Anneleri, Gezi Anneleri ve cezaevinde tutuklu bulunan  anneler ve kadınlar anımsatıldı.

Açıklamada, “Tecavüze uğrayan doğursun, gerekirse devlet bakar’’ diyen yine dönemin sağlık bakanından, “Anneliği reddeden kadın, yarım kadındır” diyen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’a kadar biz kadınları yok sayan bu erkek egemen zihniyetle, "adam gibi" değil kadın gibi mücadele etmeye kararlıyız” denildi.

HDP Kadın Meclisi’nin açıklaması şu şekilde:

“Cizre’den Yeşil Yol’a, tüm annelerin Anneler Günü'nü kutluyoruz.

Yılın on iki ayı erkek devlet şiddetine uğrayan kadınlar olarak bize yalnızca ‘makbul anneliği’ reva gören ve en az üç çocuk doğurmamızı telkin ederek çocuk bakımı ve ev işlerinin ezici yükünü kadınlara dayatan, kreş açmayan, işverenlere caydırıcı yaptırımlar uygulamayan AKP-Saray rejiminin kadın düşmanı bu politikalarını kabul etmiyoruz.

Kürdüyle, Türküyle, Alevisiyle, Sünnisiyle, Arabıyla, bu toprakların yüzlerce rengi olan tüm kimliklerden biz kadınlar, Kürdistan’da katledilen Taybet Ana’yı, Mersin Tarsus Cezaevi’nde ilaçları verilmediği için yaşamını yitiren hasta kadın tutuklu Halime Gülsu’yu, 78 yaşında cezaevinde rehin tutulan Sisê Ana’yı, Gezi direnişi döneminde polisin attığı gaz fişeğiyle oğlu Berkin’i yitiren ve dönemin başbakanınca seçim meydanlarında kalabalıklara yuhalatan Gülsüm Elvan’ı, “Benim evladım gelir diye kapıyı bacayı açık bıraktım. Ay geçti, gün geçti, sene geçti benim çocuğum gelmedi”  diyerek gözleri açık giden Berfo Ana’yı, Ermenek Maden Ocağı katliamı sırasında oğlunu kaybeden ve “oğlum yüzme bilmezdi, suyun içinde ne yaptı” diyen Ayşe Nine’yi, Yeşil Yol direnişinin simgesi Havva Ana’yı, Barış Annelerini ve Cumartesi Anneleri’ni ve adını saymaya nefesimizin yetmeyeceği yüzlerce annenin, kadının mücadele azmi, umudu ve duygusuyla;  kadınların erkek, yargı, devlet şiddetine karşı yürüttükleri örgütlü kadın mücadelesini sahipleniyoruz. Onların, özgür bir geleceğe, yaşamaya, yaşatmaya ve en önemlisi de onurlu bir barışa dair olan tüm talepleri talebimizdir.

“Cennet anaların ayakları altındadır” hadisinin arkasına sığınarak, cezaevinde tutulan Eş Genel Başkan Yardımcımız Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Ana’nın cenazesine sonrasında iktidarla derin ve kirli ilişkileri açığa çıkan ırkçı grupların nasıl saldırdıklarına tanıklık ettik.

“Tecavüze uğrayan doğursun, gerekirse devlet bakar’’ diyen yine dönemin sağlık bakanından, “Anneliği reddeden kadın, yarım kadındır” diyen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’a kadar biz kadınları yok sayan bu erkek egemen zihniyetle, "adam gibi" değil kadın gibi mücadele etmeye kararlıyız.

Bugün Türkiye’de milyonlarca kadın, anneler gününü, OHAL rejimi altında emek sömürüsü, çalışma hakkını bir gece yarısı hukuksuz biçimde yok eden Kanun Hükmünde Kararnameler ile karşılıyor.

HDP Kadın Meclisi’ndeki anneler olarak, kadınlar olarak, gelecek kuşaklara özgür ve demokratik bir geleceği miras bırakmak için alanlarda mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu duygu ve inançla özgür ve demokratik geleceği ilmek ilmek örerek 24 Haziran seçimlerine hazırlandığımızı ilan ediyor ve tüm kadınların anneler gününü kutluyoruz.”

Demokrat Haber

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 08:31

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER