HDP: Çerkesya halklarının yaşadığı soykırımı unutmuyoruz

HDP, Çerkes Soykırımı'nda hayatını kaybedenleri anan bir mesaj yayınladı

HDP: Çerkesya halklarının yaşadığı soykırımı unutmuyoruz

HDP, Çerkes Soykırımı'nda hayatını kaybedenleri anan bir mesaj yayınladı.

HDP tarafından yayınlanan mesajda "154’üncü yılında Çerkes soykırımının acısını bir kez daha paylaşıyor; Çerkes halkının anadili, kültürü ve inancıyla özgür, eşit ve demokratik yaşam mücadelesini mücadelemiz kabul ediyoruz." denildi.

HDP'nin mesjında şu ifadelere yer verildi:

21 Mayıs 1864 günü tarihe Çerkes soykırımının simgesi olarak yazıldı. Yok sayılmamayı ve eşit olmayı talep eden Çerkesya halkları, 154 yıl önce büyük bir trajedi yaşadılar. Çarlık Rusyası, Kafkasya'nın doğusunda, Dağıstan ve Çeçen-İnguş Bölgesi'nde kadın, çocuk ayırmaksızın bir imha politikası izledi.  

Katledilmeyenler vatanlarından sürgün edildi. Çerkesya halkları şimdi 40 civarındaki ülkede yaşamlarını sürdürüyor, en büyük bölümü ise Türkiye'de yaşıyor. Çerkesya halklarının sürgün ve soykırımlara rağmen kimliklerine, dillerine ve kültürlerine sahip çıkmakta gösterdikleri büyük direnci saygıyla takip ediyoruz. 

Türkiye’de yaşayan Çerkesya halklarının, 
- Çerkes kimliğinin ve kültürünün yaşatılmasının önündeki engellerin ortadan kaldırılması,
- Anadilinde eğitim hakkının uygulanması, üniversitelerde akademik programların açılması,
- Çerkesçe TV ve radyo yayın hakkının sağlanması,
- Çerkes köylerine eski isimlerinin iade edilmesi, 
- Çerkesleri hain olarak anlatan veya inkar eden tüm ırkçı ifadelerin ve nefret söyleminin ders kitaplarından ayıklanması gibi haklı ve meşru talepleri; insan hakları ve demokrasi mücadelesine büyük bir katkıdır. 

154’üncü yılında Çerkes soykırımının acısını bir kez daha paylaşıyor; Çerkes halkının anadili, kültürü ve inancıyla özgür, eşit ve demokratik yaşam mücadelesini mücadelemiz kabul ediyoruz. 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2018, 21:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER